| xlr8rq1 a întrebat:

Vreau să-mi reinstalez windows 7 si am o problema(windows 7 ultimate 64 bit)
Când ma întreabă unde vreau sa instalez win-ul am 2 partiții primary:100.2GB si 197.9GB...ideea e ca atunci când selectez partiția de 100.2GB si dau next, apare jos o eroare: "Setup was unable to create a new system partition or locate an existing system partition.See the Setup log files for more information."
Nu stiu unde se afla "setup log files" si nici nici cum sa procedez...as fii recunoscător daca nu mi-ai trimite videoclipuri de pe yt....am mai încercat si nu am reușit..ar fii mai ușor daca mi-ati putea explica.
Funda!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca vrei isi arat cum se instaleaza un windows prin team wiver pe pc tau daca vrei desigur

| K0sti a răspuns:

Intai formatezi partitia cu asta: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/
Dupa care te apuci si instalezi windows!

| gelu1970 a răspuns:

La acest pas, cand iti arata partitiile le elimini, si unifici discul. tu ai un disc de 300 gb, ce real are vreo 287 gb
apoi creezi new si o sa iti apara o partitie de vreo 287 gb aproximativ si inca o partitie de 100mb ce apartine sistemului operativ si pe care nu o atingi
tu instaleaza windows in partitia mare de 287 sau cat iti arata.
toti au mania de a face partiti. acestea se fac atunci cand dispui de un hdd de 500, 750, 1000 gb
cu un disc de 300 daca il mai si partitionezi iti reduci posibilitatile de functionare. sistemul operativ si programele, cu cat au mai putin spatiu in hdd, cu atat merg mai incet.
daca tu instalezi totul intr-o partitie de 100 gb, atunci cand o sa ai 70% din partitie plina, o sa inceapa problemele.
bafta. si daca tot vrei sa partitionezi fa pasii ce ti-am indicat si partitionezi discul nou obtinut, curat. instalezi windows in partitia cea mai mare posibil.

| halogen001 a răspuns:

Daca instalezi de pe stick de memorie o solutie ar putea fi asta
http://druss.pp.ua/......partition/

| xlr8rq1 explică:

Faza e ca atunci când șterg partițiile si vreau sa creez una noua nu îmi face una separata pentru sistem...si il instalez de pe usb

| halogen001 a răspuns (pentru xlr8rq1):

Cu managerul de partitii din instalarea windowsului eu fac intai 2 partitii, o sterg pe prima si il las sa se instaleze in spatiul gol ramas de la prima partitie stearsa si acolo el isi face singur 2 partitii - cea mica de 100 - 300 MB si cea mare din restul de spatiu ramas liber.
Daca nu merge asa, atunci se pot face partitiile inainte cu un program pentru partitii care porneste de pe stick, cd sau dvd cum ar fi AOMEI Partition Assistant, EaseUS Partition Master Free Edition, MiniTool Partition Wizard Home Edition... si tot asa se poate lasa un spatiu liber in fata pentru instalarea windowsului.
Daca stick-ul de memorie e mare, se pot pune pe el toate programele necesare cu programul YUMI.

| xlr8rq1 explică (pentru halogen001):

Nu am cum sa iau aceste programe pe stick...nu mai am alt laptop/PC...
Iar acel spatiu de 100mb destinat sistemului nu se creeaza automat, cum ar trebui, de aici pleacă toată problema

| halogen001 a răspuns (pentru xlr8rq1):

Am vazut pe youtube ceva asemanator: a facut 2 partitii si cand a dat comanda sa se instaleze pe prima, a aparut mesajul "Setup was unable to create... "
Solutia a fost urmatoarea:
A mers in bios si la SATA mode a trecut de la "modul AHCI" la "modul IDE" si dupa aceea a mers.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

E prima data cand instalezi w7 pe acel calculator?
Ai mai folosit acel stick cu acelasi w7 pe elpentru instalare si a mers?
Poate W7 de pe stick nu e bun.
Poate la instalare se face acea partitie mica de 100 MB pe stick in loc de hard disk.
Poate merge cu "Modul IDE" pus la "Sata mode" in bios (in loc de AHCI ) sau poate merge cu metoda:

1 - Cand apare eroarea se scoate stick-ul din calculator
2 - Se iese apasand x-ul rosu din coltul din dreapta sus al ferestrei
3 - Se reincepe instalarea (fara reboot)
4 - Dupa selectarea editiei Windows 7 apare o noua eroare
5 - Se apasa OK in fereastra de eroare si suntem redirectionati spre meniul principal de instalare
6 - Introducem din nou stick-ul in calculator
7 - Instalam windowsul