| a34123 a întrebat:

Vreau sa scot ceva poze din calculator pe foaie foto. Marimea la care vreau sa le scot este de 10X15. Stie cineva cum as putea sa le incadrez eu acasa, ca sa fiu sigur ca unde le printez, nu le incadreaza astfel incat sa scoata vreun detaliu important din poza?

3 răspunsuri:
| Gabitech a răspuns:

10x15 ce? pixeli, inch, cm? foloseste un editor gen photoshop si la resize acolo introduci exact valorile astea..si ai optiune si pentru cm, inch, pixeli, ce vrei tu. salut

| lmny a răspuns:

Daca ai un program simplu, gen photoscape, poti sa "decupezi"poza dupa raportul 2/3.
Niste dimensiuni normale ar fi 1024x683 pixeli, sau 600x400 pixeli, in caz ca poza e mai mica.
Sper sa te descurci!

| ionut2424 a răspuns:

Sal! eu cred ca ti le opimizeaza ei acolo unde le scoti, nu cred ca scoate detalii din ele, le optimizeaza pe dimeniunea dorita de tine.bafta