| FuNYuY a întrebat:

Salut,vreau sa stii daca imi poate zice cineva diferenta dinte:
1.Shared video memory
2.Dedicated video Memory
care din ele inseamna ca laptopul are o placa video?
am cititi pe internet ca shared inseama existenta unei placi video in laptop in cazul meu Intel ® HD Graphics 3000, am cititi despre aceasta placa video cum ca se foloseste de procesorul i3 si de ram pentru a creea memorie video in loc sa existe pe video card. Deci care dintre cele 2 este mai bun :
1.Shared Video Memory cu Intel ® HD Graphics 3000
2.sau Dedicated Video Memory

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea e in felul urmator, memoria video shared o sa iti ia din rami ca sa poata functiona si nu o sa fie prea extraordinara, mai ales cand vine vorba de jocuri cu cerinte mai serioase, pe cand cea dedicata are proprii ei rami si nu mai trebuie sa imparta cu calculatorul ramii, placile video dedicate pot fi si niste monstrii cu gddr5 cu o capacitate extraordinara in ceea ce priveste grafica, desigur tipul de placa video pe care il are un laptop va afecta si pretul, si din experientele mele mai tarziu va afecta si performantele, dupa parerea mea se merita sa ai o placa grafica dedicata, insa daca nu intra in buget va fi ok si una shared.

2 răspunsuri:
| Mariussssssss a răspuns:

Cea mai buna varianta este varianta 2

| FuNYuY explică:

Bun,Multumesc de informatii big grin