| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Vreau sa stiu si eu cat sa adaug la memorie virtuala adica cat la dimensiunea initial(mb) si dimnesiunea maxima(mb)
deoarece am alocat 1400 mb si imi da ca nu mai am memorie la unele jocuri(memoria mea este de 4GB Ram). Scrie ca recomandat este 3540mb. Vreu un raspuns bun si repede dau funda.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Aloca cel putin 8 GB.

| KodrutZ a răspuns:

P.S. Minim 8, maxim 8. Dimensiune fixa, deci o sa se miste mai ok decit sa il faca mare/mic una-doua cum il taie.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Nu conteaza memoria virtuala pentru ca in general jocurile folosesc memoria fizica instalata pe sistem.

Memoria ta este 4gb ram si folosesti in jur de 3.5 gb. Asta ma face sa ma gandesc ca ai varianta pe 32 de biti.

Sfatul meu ar fi sa reinstalezi sistemul de operare pe 64 de biti ca sa ai mai multa memorie accesibila. Si bineinteles mai trebuie RAM la calculator.

Explicatia este simpla... daca calculezi 2 la puterea 32 o sa dea pe undeva la 4 si ceva miliarde. Ceea ce inseamna cam 4gb ram. Cum sistemul de operare isi tine si pentru nevoile lui o parte atunci cam asta este. Fizic, asa cum a fost conceput windowsul nu poti sa accesezi mai mult de 4gb de ram pe 32 de biti.

Cat despre memoria virtuala practic aceea este un fisier pe hard. Modul in care sistemul de operare ofera memorie la aplicatii, depinde mult de cum aplicatia cere memorie. Iar jocurile vor cere mereu memorie fizica. Iarasi este corect pentru ca ai putea sa folosesti un calculator mai slab pentru a rula un joc cu cerinte exigente. Si atunci vei avea un user experience de rahat. Asa ca mai bine, ca producator, e sa nu te lase sa joci jocul respectiv decat in conditii de user experience bun. Toti au invatat din lectia windows happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am windows pe 64 de biti cati mb trebuie sa pun in casutele alea aia e intrebarea mea

| KillaNoFilla a răspuns:

Dublu si la minim si la maxim(asa se face), kodrutz are dreptate dar si cristi(jocurile au nevoie de memoria reala)