| MirelCiobanu a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca pot sa conectez niste casti bluetooth 4.1 si 4.2 la un Samsung Galaxy A7 2018 care are bluetooth 5.0

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

SIGUR!
compatibilitatea e de la host la client simplu
adica daca ai host (telefonul) cu bluetooth 4 si casti bluetooth 5 nu o sa mearga sau o sa iti faca figuri

insa invers, merge sigur, pentru ca intr-un host intotdeauna sunt si versiunile mai vechi de bluetooth

si, inainte sa ma blameze cineva, daca, connectezi doua hosturi intre ele (telefon - calculator), nu conteaza ce versiune de bluetooth au, pentru ca nu mai ai "client simplu"

| MirelCiobanu explică (pentru ziftode):

Si mai am o problema, am achizitionat aceste casti wireless, le am conectat, intru pe Youtube si totul merge perfect. Dar cand intru pe orice joc se aud cu delay. Ce pot face?

| ziftode a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Sincer, nu stiu, nu am mai auzit de problema asta
insa imi suna a procesor prea plin
ce procesor ai?

| MirelCiobanu explică (pentru ziftode):

Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53)

| ziftode a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Aha, deci ai telefon, atunci singura explicatie pe care pot sa mi-o imaginez e placa video - GPU, telefoanele au asa ceva si nu e stresata cu adevarat decat in jocuri, moment in care aia ti-ar putea da delay-ul respectiv, incearca sa cureti/optimizezi telefonul (Android 8 are asta in setari, overall, baterie si memorie), sa il pui intr-o rezolutie mai mica daca are asa ceva, sa intrii in respectivul joc si sa cauti daca nu are setari de grafica, de incarcare, si sa le pui pe low (jocuri de gen Asphalt 8, SIGUR au asa ceva)

daca nimic nu merge, atunci trebuie sa faci compromis, ori folosesti casti cu fir (care au tehnologie total diferita de bluetooth, asa ca sunt mult mai putin probabil sa fie afectate de incarcare), ori iti iei alt telefon

7 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Le poți conecta, poți conecta mai multe dispozitive pe BlueTooth 5.0, cum a spus și colegul, poți să faci "sound"share.

| Pyromaniac a răspuns:

Da, se poate 5.0 nu e diferit de restul, atat ca poti face sound sharing

| heyyello a răspuns:

Normalllllllșllllllllș!