| Justusee34 a întrebat:

Vreau sa stiu viteza netului meu care vine de la Digi.
Ruteru meu e slab 150mbps 2. 4ghz Netis.
Si vreau unu mai bune 450mbps 5ghz sau 2, 4ghz 300mbps (am gasit unu pe altex cu spect alea) dar nu vreau sa il cumpar degeaba fara sa stiu viteza.
Ps: Daca am scris ceva gresit pls no hate

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai te uiti pe contractul pe care l-ai semnat ultima oara. Sau pe site acolo unde platesti factura. Daca nu ai cont inca, fa-ti. https://www.digiromania.ro/auth/signup

| Bizon95 a răspuns:

Toata intrebarea e gresita!
NOI DE UNDE SA STIM CE ABONAMENT TI-AI LUAT?!?
NUMAI tu poti stii asta!

| flixbuster a răspuns:

Ca sa afli viteza contractuala te uiti in contract sau in cont client.

Ca sa afli viteza reala (in bucla locala pana la provider) folosesti asta:

http://www.digiromania.ro/asistenta/servicii-aplicatii/speedtest

Ca sa afli viteza reala (in Internet) folosesti speedtest.net cum ti-a zis lumea.

Atentie, viteza MAXIMA o obtii pe fir (nu pe wireless) si trebuie sa ai router Gigabit si placa de retea Gigabit in PC (laptop/desktop) - daca ai contract peste 100 Mbps. Altfel vei fi limitat de cea mai mica viteza a celui mai lent echipament de pe traseu (de exemplu net Gigabit de la provider intrat in router 100 Mbps si iesit in placa retea Gigabit cu fir = maxim 100 Mbps).

| BogdanM275 a răspuns:

Ca sa afli viteza poti sa faci un test pe speedtest.net dar daca vrei sa ai internet mai rapid pe langa router, xel mai probabil va trebui sa îti schimbi abonamnetul de la digi la unul de 1000 mbps de exemplu.

| Bizon95 a răspuns (pentru BogdanM275):

"netului meu care vine de la Digi"
inca nu i-a venit netul...

| azeze a răspuns:

Salut,testeaza-ti viteza la internet aici speedtest.net, cu firul din modemul de la digi pe care ti l-au dat sau o sa ti-l dea daca inca nu ai serviciul instalat direct in pc/laptop, vezi valorile pe care le ai si in functie de asta iti cumperi router, viteza la internet este in functie de zona in care locuiesti, la mine este 100MB adica 10 mb download si in jur de 7mb upload si am router de la netis 10/100/300mb.