| Yoshy18 a întrebat:

Salut, vreau sa stochez date personale pentru urmatorii 20-30 de ani sau mai mult. Ce modalitate imi recomandati? Sunt bune cd/dvd-urile? Daca da, atunci de care?

8 răspunsuri:
| cyupaku a răspuns:

Incerca o memorie externa

| adadad a răspuns:

Cd/dvd-urile s-ar putea sa nu se mai foloseasca peste 20-30 de ani. Mai bine stochezi pe o memorie externa, sau de ce nu pe cloud?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cloud. Eu am 19 Gb pe Google (Drive Cloud-gratuit), 50 Gb. pe DIGI Cloud (platesc 5 lei pe luna), 5 Gb pe Microsoft (Onedrive-gratuit) si 25 Gb pe Dropbox (gratuit).

| anonim1919 a răspuns (pentru Salontanul):

Ai 105gb pe OneDrive. gratuit.

| Yoshy18 explică:

Memoriile externe dupa cativa ani se arunca la gunoi. Nu sunt interesat nici de stocarea on-line. Vreau ceva tangibil si de durata. Ce-i in mana nu-i minciuna.

| SonicAndrei a răspuns:

Poți folosi DVD-urile dacă cumperi unele de calitate, nu le foloseşti prea des şi le depozitezi într-un loc ferit de lumina directă a soarelui şi la temperatura camerei.

Cea mai sigură unitate de stocare este SSD-ul, dar e cea mai scumpă.
Mai poți folosi un HDD extern dacă nu îl vei folosi des.
Mai poți salva datele în cloud (Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox, etc...), iar, cât timp nu se întâmplă ceva cu compania aleasă sau nu-ți uiți contul, totul va fi bine.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Usb de 64 e bun asa daca ai mai multe fiisiere ia-ti un hd de 1tbt

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim1919):

La mine apar 5 Gb. E adevarat ca eu am contul mai de mult. Poate ca de asta este diferit.