| LowWw a întrebat:

Salut, vreau un raspuns cat se poate de rapid!

Dau funda!
Pot sa pun un procesor core 2 quad pe o placa de baza biostar g31d-m7 v:8. 2?

Răspuns Câştigător
| TupacShakur a răspuns:

Pare rau dar nu poti
uite linkul placii de baza:
http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=386&tab=3
Poti sa pui doar:
-Intel Core 2 Duo
-Pentium Dual-Core
-Celeron Dual-Core
-Celeron 400 Series Processor
Eu as alege un Intel Core 2 Duo
uite un link:
http://www.emag.ro/......80571E7600 are 3. 06 Ghz
si http://www.emag.ro/......80571E7500 are 2. 9 Ghz si e un pic mai ieftin

17 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Dowloadeaza programul aida32 si vezi socketul placii tale de baza. Daca procesorul se potriveste cu socketul placii tale de baza, atuncea merge sa pui.

| LowWw explică (pentru DirectDinBerceni92):

Dar la placa mea de baza zice ca nu suporta procesor de peste 65W iar core 2 quad este de 95W dar socketul este tot 775 la amandoua!

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru LowWw):

Atuncea nu-ti merge.Eu stiam ca pe socket 775 merg tot felul de Intel thinking
Mai bine puneti dual core decat sa ti se strice tot calculatorul.

| LowWw explică (pentru DirectDinBerceni92):

Dual core amsad

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru LowWw):

De cati ghz? Daca doresti procesor bun ia-ti un procesor de 3ghz dual core care te duce la vreo 1-2 milioane + 2 gb rami si ai pc avionhappy

| LowWw explică (pentru DirectDinBerceni92):

Am dual core de 2. 7 si 4gb ram da pentru ce vreau e e slabhappy

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru LowWw):

Daca e asa...Am eu placa de baza de vanzare foarte buna...Suporta orice procesor intel.se numeste Placa de baza asrock g41m-s3 si e ddr3, suporta Intel core 2 extrem/core 2 quad/core 2 duo/pentium/dual core/celeron dual core/celeron. e totul in cutie
Dar oricum ai pc foarte bun, nu inteleg la ce ti-ar trebui altcevastraight face

| LowWw explică (pentru DirectDinBerceni92):

Stiu de placa aia, ca aia m-am gandit sa o iau dar ar fi trebuit sa schimb multe pentru ca a mea e ddr2 si ar fi trebuit sa schimb si ramii!

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru LowWw):

Da dar faci o investitie calumea...Cu placa asta de baza stii ca faci o treaba, dar treaba o sa te tina ani buni.Rezista 6-8gb ram pe ea parcathinking

| LowWw explică (pentru DirectDinBerceni92):

8 rezista dar nu prea am acum ca numa ce am schimbat placa videosad

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru LowWw):

Poti sa-ti vinzi unitatea pe piese.Sunt la mare cautare ramii ddr2, ca marea majoritate au pc cu socket 775.
Faci cum vrei, dar daca doresti placa de baza, sunt disponibil si pretul este negociabil.Este in cutie tot, alea alea.

| LowWw explică (pentru DirectDinBerceni92):

Zi-mi tu cat pot face pe PC-ul meu...

4gb ram ddr2
Intel dual core 2. 7GHz e5400
placa video inno3d gt 440 ( noua si 2 ani garantie)
placa de baza biostar g31d-m7 v:8. 2
cam cat iau pe piesele astea?

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru LowWw):

1gb ram=65 de lei=> 4gb ram= 260 lei. Daca ai 2 placute de 2gb poti sa le dai la 120 de lei.
Procesorul costa vreo 1 milion jumate
Placa video dao cu pretul apropiat de cat ai cumparat-o.
Placa de baza costa cam vreo 130 de lei.
In total, pe toata unitatea iei vreo 7-8 milioane.+ sursa+carcasa+placa de retea, daca ai pusa de tine.

| LowWw explică (pentru DirectDinBerceni92):

Pai as vrea sa vand ramii, placa de baza si procesorul, daca as putea sa le vand toate odata ar fi perfect!

Sa iau macar 500 de lei pe ele, as fi cel mai fericit, mai am eu vreo 7 milione si atunci... ar fi perfect!

app, tu cat vrei pe placa aia de baza?

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru LowWw):

150 de lei negociabil.
Este nefolosita placa, am luat-o pentru un verisor dar nu a mai vrut-o si este tinuta in cutie.

| LowWw explică (pentru DirectDinBerceni92):

Ok, sa stiu, daca reusesc sa vand placa de baza, ramii si procesorul, as fi tentat sa iau palaca ta, sa mai iau 8gb ram ddr3 de la corsair cu 200 de lei si sa mai iau un procesor core 2 duo nou sau un core 2 quad folosit!
sa vad ce pot facehappy

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru LowWw):

Cum doresti. Dar e indeajuns sa vinzi 2gb ram ddr2 si iti iei vreo 130 de lei pe el.Si accept si la 130 de lei daca e doar daca e si avans, ca sa nu primesc teapa sau sa nu fie vreo neregula.
Cand reusesti, imi dai mesaj si iti raspund.Stima.