| IIIshaneIII a întrebat:

Salut,zilele astea a murit telefonul meu si am un buget mic asa ca voi cumpara ceva sh si m-am oprit la 2 modele
1 Sony z3 cu procesor snapdragon 801 32gb si 3gb ram
2 Sony z5 compact cu procesor snapdragon 810 32gb si 2gb de ram

ce sa aleg ecran de 5, 2 de pe z3 si 3gb ram dar un procesor mai slab, sau un procesor mai puternic dar cu 2gb ram si ecran mai mic?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" a murit telefonul meu"

condoleanțe, citându-l pe Plato.
Totuși de ce te-ai fixat pe Sony și nu pe Samsung (măcar ca alternativă, un J5 nou e ca unul second din cele enunțate de tine)

-- sărbători frumoase --
-----------------------------

| IIIshaneIII explică (pentru sierra1):

Nu sunt fan Samsung, am avut un j5 2016 de care am fost multumit, dar asta pentru ca l-am primit cadou, dar Samsung nu as cumpara, pur si simplu nu imi plac

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu lua de pe OLX ci din magazine cu garantie: http://bit.ly/2EBwcqi

| NLS a răspuns:

Dacă a fost grijit, as merge pe Z3.
Însă NU îl spala, îți zic din experienta.
Și nu îl folosi pentru filmat 4k, caci nu duce prea bine (se încălzește excesiv)

| IIIshaneIII explică (pentru NLS):

Stiu,filmeaza cam 5 minute si apoi se opreste aplicatia de camera, apare un warning de temperatura, am avut un xperia z simplu si l-am bagat in apa si a murit saracul, m-am ofticat mult atunci, lectie invatata

| Plato a răspuns:

Dumnezeu sa-l ierte, condoleante.
As zice prima varianta.

| Intruder19 a răspuns:

Nu ai specificat bugetul, eu iti recomand un xiaomi mi6, ai snapdragon 835, 6gb ram si 64gb memorie.

https://www.olx.ro/......bSllj.html

| IIIshaneIII explică (pentru Intruder19):

O fi el bun dar nu as da 900 lei pe un telefon mai ales second, ca idee Sony-urile costa 300 respectiv 350 lei ambele impecabile cu folie fata spate

| Lioana a răspuns:

Nu-ti recomand telefoane Sony. Li se sparge displayul la prima cazatura pe jos.
Am un Sony Xperia Z3 Compact care a patit asa ceva inca din prima zi de utilizare. La modelul acesta i s-a spart si spatele pentru ca e facut dintr-un material casabil.

| IIIshaneIII explică (pentru Lioana):

Am avutz z3 compact in 2016 l-am tinut cam 7 luni,ulterior l-am vandut, a cazut pe jos de mai multe ori dar nu s-a spart, am mai auzit de problema asta, dar la mine nu a fost asa, dar problema era ca se deslipea ecranul de la caldura si a trebuit sa ai inlocuiesc banda adeziva, ceea ce am inteles ca la z3 mare si z5 nu se manifesta

| bogdan324 a răspuns:

In ciuda a ceea ce spun unii, Sony-urile sunt foarte bune, si iti spun din experienta.Au un soft foarte bine optimizat, am avut inainte un Sony cu 512mb ram si un single core amarat care mergea aproape la fel de bine ca un telefon de la orice alta firma cu specificatii mult mai bune.
Am avut xperia z2, z3, xz si toate au mers impecabil, softul e foarte bine lucrat, dar si specificatiile sunt pe masura.
Eu as merge pe z3 datorita ecranului, rezolutiei display-ului si 1gb ram in plus, oricum procesorul este destul de puternic si in zilele astea si chiar daca e doar un quad core fata de z5 care este octa-core, are niste nuclee bine construite la o frecventa mai mare, asta conteaza mai mult decat numarul lor.

| Alexuţ02 a răspuns:

Am văzut Samsung Galaxy S7 Edge sigilate la 1300 lei, e un telefon bun, merită investiţia, are aspect plăcut, ecranul curbat, specificaţii bune, ar merita un efort financiar să zic aşa, deşi nu ştiu care e bugetul tău

| IIIshaneIII explică (pentru Alexuţ02):

Clar nu as da un salariu pe un telefon care il pot sparge, sau pierde foarte usor

| Alexuţ02 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Dacă eşti atent cu el, n-o să-l spargi.

Alte variante găseşti pe OLX 600-700 lei, J-uri, A-uri, etc.

Din ce ai zis tu acolo clar primul e mai bun, cu 3GB RAM faţă de 2.

Acum depinde şi în ce stare le găseşti, mai ales Second hand