| aloken a întrebat:

Salutare,acum cateva minute am desfacut panoul lateral al PC-ului ca sa il curat de praf. Am dat cu o pensula pe procesor, placa video fara a le scoate. Dar ramii i-am scos am dat cu pensula pe ei ca erau prafuiti si i-am pus la loc.Sunt pusi bine deoarece am facut poza la ei inainte de a-i scoate. Am bagat toate cablurile la loc si cand dau sa il deschid nu apare nimic pe monitor doar check cable, nici macar producatorul placii de baza.Mufele din monitor in spatele PC-ului sunt bine stranse si puse. De la ce ar putea sa fie?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In marele tau entuziasm ai curatat si sufletul din PC. happy
Incearca sa scoti memoriile din nou, curata bine soclurile lor de praf si aseaza-le din nou inapoi in locas, pe rand, cate unul (incepand de la procesor). Dupa introducerea fiecaruia asigura-te ca s-a asezat bine, dupa care porneste PC-ul. Daca memoria s-a asezat bine si porneste PC-ul, atunci iti va indica marimea totala ale memoriilor introduse.

Daca nu porneste nicicum, atunci probabil s-a defectat ceva si este necesara o verificare la un service.

| doctorandus a răspuns:

Stiu si eu? Ori nu le-ai pus bine, ori electricitatea statica=moartea electronicelor.

| P3d1a a răspuns:

Nu e nici-o defectare. Nu ai pus cablurile corect sau e alta problema.

Arata cumva asa mesajul?
https://imgur.com/a/CKq9oFk
Raspune sa pot sa te ajut.

| aloken explică (pentru P3d1a):

Nu,arata asa https://imgur.com/a/8hu3l71

| aloken explică (pentru P3d1a):

Nici macar producatorul placii de baza nu arata si nici butonul de reset nu merge

| P3d1a a răspuns (pentru aloken):

Greu de spus care e problema atunci. Mesajul e de la monitor, nu de la PC.

In primul rand, cheestia asta e la mintea cocosului, dar o sa o spun oricum, PC'ul tau poate avea placa video integrata si placa video dedicata. Daca ai placa video dedicata, cea integrata nu va functiona.

POZA: https://imgur.com/a/7NIPxzV

Vezi aici unde trebuie pus firul pentru placa video dedicata, daca nu ai mufe in partea de jos a unitatii inseamna ca nu ai decat placa video integrata si problema este alta.

Problema e ca daca nu ai fi pus corect componentele atunci ai vedea un mesaj de la windows din systemul de BOOT, dar tie iti apare un mesaj de la monitor care nu poate detecta imput de la unitate cel mai probabil din cauza cablului.

| aloken explică (pentru P3d1a):

Https://imgur.com/a/5YyyyX2 cum am spus sunt bagate bine... asa au fost si inainte

| Nimeni1203 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie prima oara acum 3 ani cand tot la fel am vrut sa il curat. Incearca sa pui cablurile altfel, eu le incurcasem. Vezi daca mai si cv pe acolo ce ai incurcat si vezi daca ai cabluri care se potrivesc pe placa dar nu le ai bagate.