| Alexdapatabus a întrebat:

Acum ceva timp am anulat unitatea optica de la pc-ul meu fiindca aveam nevoie de 2 HDD-uri (SATA) si nu aveam cablurile necesare. Cand aveam nevoie de DVD-Writer (rare ori) deconectam unul din HDD-uri (nu, nu cel pe care aveam windows-ul evident) si conectam unitatea optica si totul era ok. Astazi am avut nevoie de nise fisiere de pe un DVD mai vechi si dupa ce am conectat dvd-writerul ca de obicei, PC-ul nu a mai bootat. Cand il pornesc apare: "Reboot and select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Bood device and press a key". Ceva sfaturi?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Intră în BIOS si de acolo selectează da prim dispozitiv de butare hard disc-ul pe care ai instalat windows-ul. Salvează setările cu F10 şi vei vedea că totul funcționează.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inchide PC-ul si deconecteaza HDD-ul ce la pus si conecteaza-l pe celalalt. L-ai pus pe cel ce n-are Windowsul pe el.

| Alexdapatabus explică (pentru Salontanul):

Nu e asta dude laughing nu sunt eu expert, da nici s-o comit in halul asta laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Alexdapatabus):

Atun inseamna ca in BIOS este selectat ca prima unitate de boot-are, DVD-ul. Schimba pe HDD.

| mudokins78 a răspuns:

Scoate dvd-ul de la curent, restart pc, ar trebui sa porneasca windows.
dupa bootare, baga si alimentarea la dvd.
daca iti apare la fel, vezi si in bios daca ai secventa de boot pe hardul cu windows!
succes!

| iwefgOficiall a răspuns:

Trebuie sa intri an bios si sa pui hardul ca first boot device si o sa mearga.