| Rubikon96 a întrebat:

Salutare all! Am nevoie de niste idei in legatura cu un proiect pe care trebuie sa-l realizez.
Este vorba despre macheta unei nave (1, 3-1, 4m), perfect functionala si manevrabila care are ca scop realizarea masuratorilor si colectarea datelor in legatura cu apa pe care o lansez (temperatura, adancime, continut CO2, etc etc). Pentru asta instalez senzori la bord. Vreau niste pareri sau indicatii despre modul in care datele colectate de senzorii navei sa fie transmise la mail, pe un laptop, tableta sau orice dispozitiv electronic.

Răspuns Câştigător
| Yiing a răspuns:

Prin internet. introduci in acea nava un modul pentru o cartela sim, pe care pui internet. iar nava, daca este bine programata iti poate trimite date, atat informatii cat si video live. iar astfel poate fi controlata mai usor.acum depinde de tine ce ai la dispozitie. interesant proiect big grin succes big grin