| Aurelian122 a întrebat:

Salutare! Am achizitionat de curand un laptop Asus rog strix g17 g712lu-ev001. O problema pe care o observ este durata de viata a bateriei nefiind conectat la acumulator. Fara gaming, ci doar web browsing a tinut 2 ore. Bateria este de 66whr. Nu inteleg care e problema. Laptopul este nou nout. Si imi trece automat in mod silent un fel de power saving mode cand nu e cuplat la priza. (mentionez ca folosesc si un cooling pad pe el) Chiar nu pricep de ce tine asa putin. Citisem pe siteuri ca ar tine in jur de 6 7 ore normal. Am facut eu ceva rau? Sau este ceva setare ce mananca bateria in halul asta? Multumesc!

8 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Este in setari la power options

| Aurelian122 explică (pentru aditimus):

Stiu ca sunt setarile de power options. Dar chiar si asa, el automat se pune pe economisire cand e scos de la încărcat. Deci nu pricep cum de asa rapid se descarca.

| sierra1 a răspuns:

"web browsing a tinut 2 ore" - e in regulă!

| Aurelian122 explică (pentru sierra1):

Deci e ok? Vorbim de un laptop capabil cu baterie destul de maricica.

| sierra1 a răspuns (pentru Aurelian122):

Este, lucru prin wifi e mare consumator de curent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tine 2 ore cand te joci?

| Aurelian122 explică (pentru anonim_4396):

Am facut doar browsing si ceva backup cat m-a tinut 2 ore de la full.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aurelian122):

Trebuie setat din windows dai click dreapta pe baterie power options. Și din bios