| Timotey99 a întrebat:

Salutare,am cumparat azi un cablu http://www.pcgarage.ro/cabluri-audio...mi-m-3m-negru/ si monitorul meu are suport pentru dvi-d.Problema este ca atunci cand bag cablu in pc nu se afiseaza nimic.Dvi-d il bag in monitor si hdmi in placa video.Se aude ca il recunoaste in pc dar nu se afiseaza.Stiti care este problema?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Nu-ș-ce cablu ai luat tu acolo, că link-ul postat duce la pagina 404.
Dar căutând pe acolo, am dat de cablul ăsta:
http://www.pcgarage.ro/cabluri-audio-video/gembird/cablu-hdmi-m-dvi-m-18m/
care la comentariile utilizatorilor văd că are ceva care ar putea să te lămurească:
====
Acest cablu cu 18 pini+1 da semnal la tv doar daca e folosit cu o placa video cu suport hdmi. Adica poate da HDMI prin DVI. Cum ar fi Saphire HD 5570 LE.
Eu am cumparat un cablu de felul asta pentru un prieten, care are un PC vechi, cu placa video din seria GeForce 6xxx Pci-E. Nu a trasmis semnal pe TV. L-am adus la mine acasa si cu HD 5570, nu am intampinat nici o problema.
In cazul placilor video vechi, trebuie cumparat un cablu similar dar la DVI sa aiba 27+1 pini (27 mici si 1 ala mai lat), si-ti faci treaba.