| RazvanSimion1337 a întrebat:

Salutare. Am cumparat un kit de reincarcare pentru imprimanta, am incarcat-o bine, frumos, si pe displayul imprimantei apare tot ca este descarcata, dar ea merge. Am scos cateva foi fara problema. Este ceva normal? Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal, Fiecare cartus original, are un cip. Daca imprimanta a inregistrat ca are cartusele goale, si tu le incarci cu seringa, n-o sa stie ca sunt pline. Sau chiar daca le vede pline, te pune sa iei altele.
Nu stiu daca exista vreun soft de resetare cartuse, dar foloseste-o asa daca asa merge. Am avut si eu un HP, cred ca si acum o mai am pe undeva. Si la fel, o incarcam cu seringa, si la fel imi arata.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cel mai probabil, ea detecteaza ca sunt compatibile, de aceea iti arata chestia asta; producatorul vrea sa cumperi doar "originale" si te forteaza prin ce vezi acolo sa crezi sau sa folosesti doar originale, sa nu mai existe competitie. Chiar daca ai cartusul original cu cipul fizic. E "normal" Si nu te afecteaza.

| Benyamin173 a răspuns:

Ce imprimanta ai? Daca e Canon( la celălate nu stiu) the apăsat pe butoul de "cancel" si pe cel de selectare a culorii in acelasi timp si pe urma imprimanta o sa functioneze, dacă nu e Canon poti încerca cum ti am zis sau dacă nu sa dau search pe google, pur mi-a mers. Cancel + butonul de selectare a culorii timp de vreo 5 secunde

| Benyamin173 a răspuns:

Si da, este ceva normal, deoarece ea nu isi poate da seama cât de plin este cartușul, oricum nu conteaza si nu afectează cu ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Benyamin173):

De fapt asta denota ca imprimanta nici nu stie cat tus are in cartus, si doar estimeaza. Ma indoiesc sa aiba senzori in cartus pentru lvl, pentru ca intr-un cartus se afla un burete imbibat in tus.