| Jipa95 a întrebat:

Am de mai mult timp o problema cu browser-ul Google Chrome, si nu stiu ce sa-i mai fac, am incercat sa reistalez si windows-ul, problema persistand.
Eu in momentul in care caut dupa un rezultat in browser si apas enter sa caute, ii ia ceva timp, cam 5 secunde pana apar rezultatele cautarii ( este practic o pagina alba pana apar rezultatele ) si asta ma enerveaza destul de tare, plus ca imi ia din timp. Nu am crapware instalat in browser, nu am virusi sau chestii de genu. Rulez windows-ul dupa un SSD, ca si browser-ul de altfel.
Solutii?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vezi in Task Manager, cat este incarcat procesorul (CPU) si memoria RAM.
Daca unul sau ambele grafice arata peste 75%, atunci ai un calculator mai slabut, trebuie "lucrat" la configuratie.
Daca ambele grafice (CPU, RAM) sunt tot timpul sub 75%, atunci ai problema cu viteza internetului.
Poti masura viteza internetului aici:
http://www.speedtest.net
De asemenea, poti masura si viteza de raspuns a conexiuii internet prin comenzile PING sau TRACERT lansate de la Command Prompt.

| sierra1 a răspuns:

Alt browser

| PainTech a răspuns:

Salut!
Pentru a te putea ajuta te rog spune-ne :
Cata memorie RAM ai la PC?
Care e viteza ta la internet?
Ce procesor ai?
Cat dureaza (in medie) un ping pana la "google.com" ( CMD -> ping google.com)?

Multumesc pentru intelegere!

| Jipa95 explică (pentru PainTech):

8gb ddr 3, 500mbps ( fibra optica de la telekom ), procesor amd fx 6300, ping google.com avg 36ms

| PainTech a răspuns (pentru Jipa95):

Inseamna ca problema e de la aplicatie. Incearca alt browser pana se va rezolva.

| raMLesS a răspuns:

Cata memorie ram ai la pc?

| DaniTDCI a răspuns:

Depinde de memoria ram, daca ai o memorie ram putina si windows instalat pe 64 bit atunci iti ruleaza greu, iti recomand sa reinstalezi windowsul si sa il treci pe 32 bit, asta daca doar si doar ai putina memorie ram, daca nu atunci cauta pe net cum sa aloci mai multa memorie browserului, sau poate fi si de la conexiunea internetului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca si Firefox ca nu te mananca. Ala e un bug vizual in Chrome. Daca treci cu mouse-ul prin pagina se va schimba cursorul si poti chiar apasa pe linkuri, dar se vede alb.

| Jipa95 explică (pentru anonim_4396):

Da, asa este ai dreptate, daca dau click pe cursor intra pe pagina web chiar daca pagina este alba. Nici un fix pana acum? Am prieteni cu acelasi browser care nu au problema asta. Ei bine, nici eu nu o aveam pana acum cateva luni, dar este enervant rau.

| raMLesS a răspuns (pentru Jipa95):

Downloadeaza clean master, sterge browseru, da scan cu clean master ca sa stergi fisierele inutile, ramasitele lui si ale altor aplicatii, instaleaza iar browserul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Clean master e virus.
Un program bun de curatat e CCleaner.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, asta trebuia sa scriu, amandoua se aseamana putin la nume, iar pe telefon am Clean Master, d-aici am facut confuzia.

| petreblog173 a răspuns:

Mai bine il duci la o verificare sa nu fie ceva care se va arde!