| Cruceanu_Cristian_1972 a întrebat:

Salutare!
Am decis sa imi iau o unitate si un monitor in bugetul de 6000 lei (nu conteaza daca depaseste cu 100-200 lei)
Eu nu ma pricep la calculatoare si chestii...
Am vazut unitatea asta: Sistem Gaming ASUS ROG Strix GL12CP-RO008D, Intel Core i7-8700 pana la 4. 6GHz, 8GB, 1TB, NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB
Nu stiu daca e buna... daca isi merita banii...
As vrea si un monitor dar nu stiu de care...
Help

3 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Depinde ce joci,ce refreshrate vrei la monitor,adica cat de fluid o sa vezi jocurile, cat de mare sa fie monitorul.
Daca esti genul care joaca spre ex cs go, adica jocuri competitive, inseamna ca iti trebuie un procesor bun si o placa video decenta ca acele jocuri merg perfect pe o placa video mid-range dar au nevoie de procesor, iar avand multe fps-uri ar trebui sa iti iei un monitor de 144hz ca sa ai un avantaj, dar daca vrei doar sa joci mai multe jocuri, adica si singleplayer, si online, iar 60fps-uri sunt de ajuns, poti sa iti iei un monitor fullhd. Daca poti sa raspunzi care ar fi preferintele tale pot sa iti fac un sistem pe piese, ca pc-ul ala care l-ai aratat clar nu merita banii, 3gb memorie video sunt suficienti pe moment dar pe viitor o sa te incurce.

| Dervbt a răspuns:

Vrei sa faci streaming? Folosesti ceva programe? Vrei doar gaming? Vrei un monitor de 144hz? Ai preferinte sa fie silentios sau carcasa cu luminite si alte balarii? As putea sa iti fac ceva, da-mi mai multe detalii.