| Ciobanu_Andrei_1990 a întrebat:

Salutare.
Am facut ceva setari la windows si acum toate fisierele pe care le descarc adica programe, aplicatii, muzica si videoclipuri dar nu le pot deschide fiindca se descarca in format de Fisiere RUMBA si da eroare.
Stiti voi ce as putea sa fac?

7 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Salut, Andrei! Alege unul din pasii care ti se par mai simpli: https://windowsreport.com/exe-files-not-opening-windows-10/ si problema o sa fie rezolvata. Succes!

| danbnz a răspuns:

E un malware:
https://howtoremove.guide/remove-rumba-virus-file/
E mai usor sa reinstalezi windows decat sa scapi de asa ceva.

| cfrtobias a răspuns:

Poate ai ceva virus google nu stie de fisiere rumba macar eu n-am vazut

| GPA a răspuns:

Instalezi : https://www.avast.com/free-antivirus-download și scanezi (în antivirus intră la setări și activează opțiunea "Scanare rootkit-uri și Scanare împotriva PUPs). Dacă găsește ceva, îl setezi să șteargă acel virus.

După asta, scrie la search : Default programs->Default apps -> Reset.
Scrie în "Run"(Windows+R) "control" fără ghilimele și du-te pe programs and install. La default programs dai pe "Reset".

Tot aici mergi pe "Programs and features" și vezi să n-ai ceva suspicios instalat, extensii, redirecte, aplicații, s-a.m.d...

În Task manager (ctrl+Shift+Esc) verifică să nu-ți apară.trj /.mal sau alte Task-uri dăunătoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai click pe aplicatia respectiva, proprietati, si dai open with, choose default program, si selectezi acolo cu ce default program vrei sa-ti desfaca. De exemplu daca e installer pui windows installer. daca e poza pui windows photo bla bla, si tot asa, la fiecare tip de fisier. sau cum spune baiatu de mai sus, bate system restore sau system revert sau ceva de genu, si revii cu el la cel mai devreme punct pe care si l-a facut. o sa iti arate acolo pe ce data s-a actualizat punctu ala de restore.

| oz_1736 a răspuns:

Da timpul inapoi din panoul de setari/setings/bakup/readu windows la un timp anterior, cauta un video pe Youtube

| Rookie133 a răspuns:

Reinstalează Windowsul