| Cosminovici18 a întrebat:

Am instalat Ubuntu 16.04 LTS pe un laptop si problema e la sunet, ca se aude doar daca conectez boxe sau casti. De ce? E posibil sa fie arse difuzoarele de la laptop? Multumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt mai multe posibilitati:
Ubuntu se instaleaza cu volum relativ scazut, iar in difuzoarele de control se aud foarte incet, dar boxele exterioare au amplificare mai puternica. Incearca sa cresti volumul si vezi daca nu incepe sa se auda.

Daca cresterea de volum pana la 100% nu duce la auzirea sunetului, atunci probabil mufa mama (din laptop) este defecta, nu face contact.

| Cosminovici18 explică (pentru Bula):

Dar problema e ca nu se aude nimic de la difuzoarele de la laptop.

| Bula a răspuns (pentru Cosminovici18):

Am scris inainte: daxa nu se aude nimic, atunci e mufa din laptop sau firele /difuzoarele.
Trebuie desfacut laptopul de cineva priceput, facute niste masuratori si rezolvata problema.