| Simpatic a întrebat:

Salutare, am nevoie de opinia voastra pentru ca nu ma pot decide, mi s-a stricat imprimanta multifunctionala si am nevoie de ea pentru ca uneori lucrez si de acasa cu documente.
Asa ca spuneti-mi urmarind criteriile care ma intereseaza pentru ce modele sa optez, care ar fi mai bun pentru mine.
Deci ca buget maxim 700 de lei, vreau o imprimanta laser monocrom (deci nu color) cu sau fara duplex (nu pun accent pe asta), poate sa fie fara conexiune wi-fi, internet caci o conectez la un PC si acolo moare, apoi sa aiba ca functii copiere, printare si scanare!
Nu in ultimul rand sa fie una dintre cele care merg si cu cartuse refilate, adica sa nu necesite tonner original, adica sa pot incarca de cate ori imi permite tonerul pana se strica de la atata reincarcat happy pe asta de acum am aceste criterii indeplinite.
A si inca ceva sa stie softul si de win XP cat si de win 10.
Printez cam 2000 de pagini pe luna, deci m-ar ajuta mult un model al carui toner duce atatea pagini pana la o noua reincarcare.
Astept marci si modele.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La cate pagini printezi pe luna ti-ai putea lua o multifunctionala color cu cerneala. Reincarcarea se face usor si mai ieftin. Exemplu: http://bit.ly/2ITpCf9
Nu are cartuse ci Tank. Daca scoti o pagina color pe saptamana este destul ca sa nu se infunde. Are si WiFi putand sa o imperechezi cu un telefon si sa printezi direct de pe el. Merge si prin cablu. Eu am incercat variante de peste 10 imprimante de la toate firmele. Acum am Epson din asta dar fara WiFi si imi pare rau ca n-am fost atent sa iau cu WiFi. Cerneala poti sa-i pui de la orice firma. Eu am avut Canon si am pus cerneala de la HP si invers si nu s-a intamplat nimic. Toate s-au infundat din cauza faptului ca nu le-am prea folosit si am uitat sa scot o pagina macar. Dupa desfundare (la un service local) n-au mai mers cum trebuia si le-am aruncat. Nu-mi place sa fie paginile cu pete. Si lucreaza de la XP in sus.

| Simpatic explică (pentru Salontanul):

La desfundat te referi ca si astea au cartuse asa cum stiu imprimantele pe jet de odinioara, daca daca scot atatea mii de pagini cum zic ei, am sa iau in calcul aceasta varianta care recunosc pana acum nu stiam ca exista, iar imprimantele cu jet de cerneala pe care le-am avut pana acum erau niste pistoale cu apa care imprimau maxim 150 pagini alb negru si 80 color, deci aceste CISS-uri par foarte tari pe hartie happy

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asemenea imprimanta laser de calitate si cu cartus reincarcabil gasesti doar la second hand.
Iti recomand seriile HP Laserjet, modelele 2100 sau asemanatoare.

| Simpatic explică (pentru Bula):

Cea pe care o am este un Samsung seria SCX si nu a avut facuta resoftare nimic, asa cum am luat-o de noua acum 10 ani asa a mers cu cartuse originale si/sau compatibile, ambele variante suportand refill si ambele fiind recunoscute de imprimanta fara probleme.

| sierra1 a răspuns:

"Printez cam 2000 de pagini pe luna" - acasă? color?

| Simpatic explică (pentru sierra1):

Da am spus asa estimativ si poate si exagerat, pot fi si 700 pe luna de pagini acasa, doar alb negru.

| sierra1 a răspuns (pentru Simpatic):

Cu cerneală la "bidon"

https://www.emag.ro/......DPYK52BBM/