| jon987654321 a întrebat:

Salutare, am nevoie de putin ajutor in alegerea unor laptop-uri... Dell Latitude E5520 (business) Procesor: Sandy Bridge, i5 din a doua generatie., Intel® Core™ i5-2430M Processor,(3M Cache, up to 3.00 GHz) 8GB RAM DD3 1333, SSD 256GB INTEL HD 3000. Asus K73SD 17. 3inch 8GB RAM 1333, I5 2450M, NVIDIA GEFORCE 610M 1GB DEDICATA. HARD 500GB. Asus x550c procesor i7 3536U, 8gb ram ddr3 sdram, Intel hd graphic 4000 750gb hard. Le-am gasit pe olx la mana a doua si vreau sa stiu care ar fi mai bun. Nu ma pricep asa bine la hardware deci am sa vad care arata mai bine si pare ingrijit daca am noroc sa fie bun e bun toate au cam aceleasi preturi 1.000-1.100lei. Vreau o parere.Dau funda.Mersi

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Eu zic sa mergi mai bine pe Asus. i7 > SSD, daca vorbesti de laptop unde nu poti schimba procesoru. Un SSD iti cumperi tu mai tarziu. Plus ca un i5 de laptop... e sub un i3 de desktop. Parerea mea. Daca zici ca le-ai gasit pe olx, poti cere celor care le vand sa-ti faca un benchmark si sa-ti arate scoru; asa te lamuresti.

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca apuci sa le testezi, vezi care e folosit mai putin si care a avut mai putine socuri. Afli asta din parametrii SMART. Eu as merge direct pe ala cu SSD.

| DryIce a răspuns (pentru Ineys):

"Plus ca un i5 de laptop... e sub un i3 de desktop", Probabil te stii la hardware mai bine ca mine, te intreb si eu daca nu e cu suparare: Daca pe laptop am i7 8 nuclee la - 3, 4 ghz si la un pc are tot 8 nuclee tot 3, 4 ghz puterea, ele nu sunt identice la putere?, nu sunt la fel? de ce nu ar fi? e ceva legat de cum lucreaza nuclee intre ele pe laptop vs pe pc?

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Ca pe laptop e ivy bridge si pe desktop e sandy bridge. Conteaza mult asta? Am inteles ca apare deja sky bridge care va fi superior celor doua.

| jon987654321 explică (pentru Ineys):

Am sa ma duc astazi sa vad de acel asus..sa vad cum arata si daca e in stare ok.

| Ineys a răspuns (pentru DryIce):

Da, niciodata un procesor de tip M ( mobil ) nu va fi peste unul pentru desktop. Gandeste-te logic, cum se raceste ala de pe laptop? Are cooler? Nu. Ca sa ajunga la o asa putere de procesare are nevoie de racire foarte buna. Daca nu stii nu-l indu in eroare. Plus ca depinde si de "tehnologie" si aici ma refer la acele "features" pe care le au procesoarele. Fa de curiozitate un benchmark pe un laptop cu i5 si pe unu cu i7, celelalte componente fiind la fel pe ambele. O sa vezi ca se simte o diferenta.

| Ineys a răspuns (pentru DryIce):

Grafica integrata e mai buna pe Ivy. Dar diferentele de performanta nu sunt de luat in considerare. Cu alte cuvinte, daca ai Sandy, n-are rost sa treci pe Ivy. Oricum Sky e peste toate si consuma si mai putin din cate stiu eu, asta fiind cel mai mare avantaj al sau.

| DryIce a răspuns (pentru Ineys):

"Gandeste-te logic, cum se raceste ala de pe laptop? Are cooler? Nu. " Why u troll? cum suparare nu are cooler, eu am 2 fanuri unul pentru cpu altu pentru gpu. Cum suparare sa nu aiba ventilator? sad Repun intrebarea: "Daca pe laptop am i7 8 nuclee la - 3, 4 ghz si la un pc are tot 8 nuclee tot 3, 4 ghz puterea, ele nu sunt identice la putere?" la benchmark scot fix exact la fel punctaj ca si cel de pc am facut de multe ori testele. Pe pc sunt unele ce rezista oc pana la 5ghz, fata de alea degeaba am 3, 4. Eu ziceam ca pe laptop si pc cu aceleasi nuclee la numar si aceeasi frecventa 3, 4 de ce nu sunt la fel? nu se intelege din ce ai zis ca de fapt nici nu ai explicat ai troluit numai.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Si inca ce merg fanurile, odata m-am uscat pe cap la ele lol =)

| Ineys a răspuns (pentru DryIce):

Asta e un caz teoretic, sau tu chiar ai un laptop cu i7 cu 8 nuclee? laughing. Nu, nu ai. Cele mai multe procesoare mobile sunt dual core, chiar daca scrie i5. Unele sunt quad core, asta-i adevarat. Asta e un motiv pentru care nu se compara cu unul de desktop. Laptopul e pentru mobilitate nu pentru performanta. Nu exista procesor de la Intel cu 8 nuclee, doar la AMD, si chiar si cele de la AMD sunt inferioare celor de la Intel. Atentie, excludem procesoarele Intel de peste 30 de milioane si cele Xeon, ca asa avem mult ravnitul i7 5960x care are 8 nuclee, si care garantat iti bate orice procesor de laptop. happy

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Uite prietene sa nu zici ca imi bat joc :( eu am i7-3630qm (laptop - 8 nuclee - 3, 3ghz) vs i7-5960X Extreme Edition (pc - 8 nuclee - dar 3ghz ca nu am gasit la 3, 3ghz) - http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-5960X-vs-Intel-Core-i7-3630QM pe laptop e mult mult superior lui. Pentru ca e cu 0, 3 ghz mai rapid de asta. Si e de fken laptop. o.O

| DryIce a răspuns (pentru Ineys):

Omg te bat laughing ba dude am Asus rog g75vx ce pl* iti arat poza? ce pl* de trol esti tu frate... stii ceva pa

| Ineys a răspuns (pentru DryIce):

Http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4720HQ-vs-Intel-Core-i7-3630QM
Asta te convinge? Procesorul tau versus un procesor de desktop.
cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4770K-vs-Intel-Core-i7-3630QM
Nu stiu cum as putea sa te conving. Nu pot sa-ti explic deoarece nu intelegi. Tine minte un lucru, nu exista procesor mobil sa depaseasca procesor pentru desktop. De ce crezi ca o amarata de frecventa face diferenta? Asta e din punct de vedere teoretic. Mai e si memoria cache. Benchmark-urile au o limita. Adevarata putere se vede la randare. Apropo, daca te uiti pe cpuboss, nu te uita la scorul ala mare, dai mai jos si o sa vezi Performance, Single-Core Performance, etc. O sa vezi ca i7-le tau 3630qm e mancat de 5960x. Al tau castiga doar ca consuma mai putin curent si bla bla bla; apropo 5960x nu are grafica integrata de aia are scorul asa mic; daca realizezi ce inseamna asta. Testele puse de mine sunt mai relevante sa-ti demonstreze ceea ce vrea sa te fac sa intelegi.
Eu am un amarat de i5 4460 si culmea, procesorul tau l-a batut cu doar un punct.
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-3630QM-vs-Intel-Core-i5-4460
Tine cont ca tu ai pe putin 1000 euro/dolari pe laptop iar eu doar 800 de lei pe procesoru asta. De asta ce mai zici?