| 94Lucifer94 a întrebat:

Salutare, am nevoie de un nou telefon și am de ales între ASUS ZenFone 4 Max 32GB și LENOVO P2 64GB. Ambele au baterii de 5000, respectiv 5100 mAh, dar mă interesează să funcționeze bine cel puțin un an. Memoria telefonului este irelevantă, folosesc card pentru stocarea datelor, iar în memoria telefonului voi avea câteva aplicații. Voi ce ați alege?

Răspuns Câştigător
| 94Lucifer94 explică:

Au corning gorilla glass 3 Asus si Lenovo, probabil ca si j7, de rezistat rezista toate, chiar si samsungul, 2-3 ani daca nu le arunci pe jos sau stiu si eu...
Daca vrei unul care sa reziste dar sa aiba si look fancy/premium as merge pe Asus sau pe Nubia N1 mai degraba decat pe Lenovo/Samsung/Allview/etc., daca lucrezi in constructii sau ceva similar si vrei sa reziste la socuri calumea ia un iHunt Patriot, e cam in aceeasi zona ca pret cu celelalte.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zenfone.happy

| TheRealFantasy a răspuns:

Asus zenfone daca zici ca vrei sa reziste, bateria e Litiu-Polimer si are o rezolutie mai slaba, un accelerator grafic bunicel care va ajuta procesorul, astea vor solicita telefonul mai putin, in timp.
Lenovo pare mai bun ca specificatii in general, mai putin la camere, ambele-s sub cele de pe Asus, in rest e bun dar cu bateria aia Litiu-Ion cred ca se cam duce in 2-3 ani maxim indiferent cat de bine o prezervi tu.
Astea cu litiu-ion tind sa se deterioreze in timp, dupa mai multe incarcari, teoretic permit o tensiune mai mare la input dar ambele telefoane au quicm-charge asa ca nu cred ca va reprezenta un avantaj asa mare aici.

Daca doar din astea doua ai de ales, clar Asus zenfone. laughing

| 94Lucifer94 explică (pentru TheRealFantasy):

Faza este că am mai avut un Asus zenfone max la 800 lei cam așa, iar după 8-9 luni i s-a stricat butonul de power din lateral. Bine că nu am habar cum s-a întâmplat, pentru că l-am împrumutat surorii mele. Ea înainte a avut un Lenovo, dar dacă n-are gorilla glass, l-a scăpat de gresie cu ecranul. S-a făcut țăndări efectiv. Cele Asus par să aibă un display mai protejat. Cât despre baterie m-am interesat și se pare că astea Li-po pierd mai repede energia când sunt sub 25%, dar nu le scade capacitatea de stocare așa repede ca Li-ion. Nu e diferență foarte mare de performanțe, 3GB ram vs 4GB ram și procesor de 1400 vs unul de 2000. Ar mai fi fost o idee și Samsung Galaxy J7 (2017).

| 94Lucifer94 explică (pentru 94Lucifer94):

Merci mult man, acum cred că voi lua Asus zenfone 4, iar apoi de ce nu chiar un Nubia N1 sau ce versiuni noi mai apar.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Cu placere laughing ^
Depinde si ce buget ai, sunt multe branduri si modele bune ca rezistenta cu look premium de zici ca sunt nave extraterestre... laughing Astea sunt mai normale asa.

| 94Lucifer94 explică (pentru TheRealFantasy):

Păi bugetul ar fi de 1500-1800 de lei, dar când mă gândesc că e doar un telefon, cobor la 1400, cu tot cu husă de protecție, o pereche de căști cu led la 50-60 de lei, husa e și aia undeva intre 30-60 lei. Ar conta și o sticlă de protecție? La celălalt telefon am avut dar acum e însăgetată, nu sunt rezistente mai deloc. Oricum o să-l folosesc doar pentru a vorbi pe snapchat și eventual pe Facebook/messenger. Urmează să plec la muncă în uk. Dacă muncesc 60-70 de ore pe săptămână cred că nici de stat pe telefon nu o să mai am chef. Oricum eram mulțumit și de Asus Zenfone Max, la 750-800 de lei, cât am dat, mergea bine și arăta impecabil. Cu timpul i-a scăzut capacitatea de stocare a bateriei și are momente când merge foarte greu chiar dacă eliberez memoria ram. Mă aștept să se întâmple la fel cu bateria la orice alt telefon. Dar oricum decât să imi iau după aia cine știe ce telefon din alea cu prețuri de 3000-4000 de lei+, mai bine bine îmi iau un laptop cu display de 17.3 și ceva performanțe, dar să fie și silențios cât de cât.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Destul de corect, accesoriile ajuta, sticla de protectie la mare parte din telefoane vine deja montata sau ca un bonus in cutie, pe eMAG si pe ihunt cel putin, nu stiu despre altele totusi.
E buna, adica ofera o protectie impotriva unor zgarieturi mai agresive sau coroziune de la anumite materiale dar la impact direct mai naspa devine inutila.
Smartphone-urile in general tind sa se strice dupa 2-3 ani, in mare parte din cauza bateriei, de asta prefer li-po, mai ajuta oleaca dar intervine si uzura morala, aplicatiile isi fac update-uri sau sunt schimbari totale si pur si simplu nu face fata telefonul.
Bine gandit cu laptop-ul, un pc sau un laptop e mai util decat un smartphone in multe privinte, oricum telefoanele alea si in general un telefon recent cu specificatii decente ruleaza cam orice joc/aplicatie fara probleme, si eu prefer sa iau telefoane de buget, mai mid-range asa cu performante aproape de top.

| 94Lucifer94 explică (pentru TheRealFantasy):

Oricum vor apărea dispozitive electronice de top de la an la an, tehnologia de acum 5-10 ani o cumperi acum doar ca să dispară de pe piață, la prețuri de nimic. Mă întreb dacă tot așa va fi peste alți 10 ani laughing
Folosesc un monitor din 2007, când am avut primul pc, iar acum nici măcar nu se mai găsește modelul acesta pe piață. Dar cu siguranță sunt unele monitoare mai ieftine și de calitate mai bună în ziua de azi. Țin minte și acum primul pc pe care am dat în total 19 milioane în banii vechi, avea doar 500 MB ram, hard disk de 80 GB, procesor amd sempron 2800, placa video de 64 integrată. Acum cu suma respectivă de bani iei chiar și ceva de gaming, oricum aveau valoare mai mare banii înainte.

| 94Lucifer94 explică (pentru 94Lucifer94):

Au corning gorilla glass 3 Asus si Lenovo, probabil ca si j7, de rezistat rezista toate, chiar si samsungul, 2-3 ani daca nu le arunci pe jos sau stiu si eu...
Daca vrei unul care sa reziste dar sa aiba si look fancy/premium as merge pe Asus sau pe Nubia N1 mai degraba decat pe Lenovo/Samsung/Allview/etc., daca lucrezi in constructii sau ceva similar si vrei sa reziste la socuri calumea ia un iHunt Patriot, e cam in aceeasi zona ca pret cu celelalte.