| hads1 a întrebat:

Salutare, am nevoie de un pc gaming 2000 lei, ce parere aveti despre aceasta configuratie, dau funda.
-Procesor INTEL CPU Desktop Core i3-3220
-Placa video PALIT Nvidia Geforce GTX650TI PCI-EX3.0 1024MB GDDR5 128bit
-Hard Disk Toshiba 500GB SATA 3, 32MB 7200rpm
-Placa de baza Gigabyte GA-B75M-D2V
- Memorie KINGMAX DDR3/1333 4GB PC10600
-SURSA SIRTEC 500W HPC-500-G12S
-CARCASA SEGOTEP FARA SURSA C1A
Am ales carcasa pentru cele 2 vent incluse.
Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Eu zic ca este o configuratie destul de echilibrata dar daca ai putea face un efort sa schimbi procesorul cu un Intel Core i5 3470 ar fi si mai ok.

| Me2 a răspuns:

Arata foarte bine, dar schimna i3'u cu un amf fx 6300 6 core e mai performant

| hads1 explică (pentru Me2):

M-am gandit si la aceasta varianta mersi:d

| HaKa93 a răspuns:

Pentru un sistem gamer iti trebuie un procesor cat mai bun iar i3-ul nu e potrivit pentru ca are 2 nuclee. eu de cand ma stiu folosesc amd si un amd phenom/athlon quad-core e ieftin in ziua de azi. iti recomand un quad core amd a6 x4 3670k sau din seria amd phenom 9000

| HaKa93 a răspuns:

Insa la 2000 de lei e greu sa iti faci un gaming. eu la 2200 am luat procesor amd quad core phenom, placa de baza m3nh, placa video nVIDIA g-force 9800gtx+, 6 gb ram, si o sursa thermaltake de 600w

| SpecialistIT a răspuns:

Configuratia pe care ai gandit-o arata bine.
Mai ok si mai bun ar fi sa iei FX-6300 + Asrock 970 Pro3.
De asemenea, incearca sa te orientezi catre un magazin serios si ieftin, cum e Mediadot.
De ex. FX-6300: http://www.mediadot.ro/......ox-vishera

| hads1 explică:

Din cate stiu daca ai un monitor cu rezolutie mica ai nevoie de un procesor mai puternic, daca joci pe rezolutie mai mare placa video conteaza.
Si totusi as merge pe Intel. consum redus, fiabilitate