| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un procesor i5 dar nu stiu ce placa de baza sa aleg pentru gaming.Ce recomandati? ieftina nu imi trebuie avioane.Am 8GB DDR3, placa video Radeon Saphire HD7850 1GB DDR5 256 biti.

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Inainte de orice altceva, iti recomand sa scapi de placa video si de DDR3. Aduna dupa aia banii, zi-ne cit ai, si mai discutam. Nu ti-o zic cu rautate, dar 7850 consuma curent si genereaza caldura cit nu merita. La acelasi nivel de performanta cu ea, chiar usor superior, iei un 750 Ti cu maxim 550 RON. Bine, ca si asta e usor depasita pentru gaming, partea a doua (a mea acusi face 3 ani, gasesti SH cu maxim 350 RON 750 Ti-uri bune). Merge si un i3 de rupe in jocuri, nu crede povestile. Nevestei i-am facut un setup cu i3 6300/16 GB DDR4/GTX 960 OC si rupe stilul in Witcher 3 in full HD cu mai toate la maxim. Un i5 sau un i7 se justifica cand mai vrei sa faci si streaming/recording, alte nebunii, in timp ce te joci.

| Alexul99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce sa isi ia o placa video de acum 4 ani? cand mai poate pune 100 de lei pentru asa ceva http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexul99):

3 ani, nu 4. Am zis in ideea in care nu mai are de unde pune 100 de lei. Asa ii recomandam frumos ceva pe la 900-1000 RON, cam pe acolo e sweet spot-ul vorbind de pret vs performanta.winking

| Alexul99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vorbim despre un sistem low buget, dar cu performante destul de bune.
750 ti-ul este depasit de mult.
Mai bine te-ai duce pe ceva de la AMD decat pe 750.
Am cunostinte care se lupta zilnic cu barierele pe care le impune 750-ul, mai ales in cele mai noi jocuri si aplicatii de randare video.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexul99):

In full HD da, se lupta. In 1280X1024, in cazul meu, zburda. Daca e de low budget, mai bine tii bugetul si astepti procesoarele noi de la AMD. Eu as avea vreo 4-5000 RON de infipt in placa de baza-procesor-ram, eventual si video, dar uite ca astept Ryzenu'.

| peperonies a răspuns:

Sunt 4 socketuri de i5 eu de unde sa stiu de care vrei sa iti iei?

| AlexandruG1 a răspuns:

Nu conteza daca e pentru gaming sau nu conteaza soketu cu care se potriveste cu procesorul tau, depinde ce generatie e de obicei dupa i5 scrie numere.