| Andrew2394787512 a întrebat:

am o intrebare: placile de baza gigabyte sau placile de baza asrock?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu ai deocamdata nevoie de OC.
Jocurile folosesc 80-85% placa video, nu procesorul.
Schimband placa video obtii performanta in plus.
RAM-ul, daca nu joci altceva in afara de Fifa, nu trebuie marit inca. (Asteptand, se va mai ieftini, din ce am urmarit in ultimii ani, vara prin august e mai ieftin hardware-ul).
Daca placa merge bine, eu zic sa nu o schimbi. Asus e firma buna, dar nu e diferenta foarte mare intre cele 2, incat sa merite. Si nu gasesc nicaieri afisat numarul de faze. Nu am timp momentan sa caut in reviewuri. Daca gasesti, si e mai mare de 7, cu siguranta va fi maxim 8. Astfel incat in caz de OC, nu vei fi cu mult in avantaj.
Placa mea de baza are 11 spre exemplu.

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Si AsRock sunt foarte bune. Insa nu cele entry level. Cu acelea poti avea mici probleme.
Eu personal, am AsRock Extreme 7 Gen 3, din decembrie 2011, si nu da semne ca oboseste. Nu are nici o problema.
Taica-meu are o placa ieftina de la AsRock, si merge bine, dar nu poate conecta la ea nimic pe USB, pentru ca pur si simplu nu mai fac contact bun. Si nu e caz singular, am gasit pe net ca multe produse ieftine au asemenea probleme.
La placi de baza ieftine, mergi la sigur cu Asus sau Gigabyte, parerea mea, chiar si EVGA, dar in nici un caz cu MSI.

| Andrew2394787512 explică (pentru NLS):

Eu mi-am facut un pc de la care nu cer decat sa mearga cs go lol si chesti din astea si am folosit asta https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/a320m-hdv/. ce parere ai? cred ca tie o sa iti dau funda daca raspunzi in seara asta

| NLS a răspuns (pentru Andrew2394787512):

E cumparata deja? Ce procesor ai? Cat RAM? Placa video?
Procesoarele AMD consuma ceva mai mult decat Intel, astfel ca as fi cautat o placa cu mai mult de 7 faze, doar pentru siguranta si stabilitate. Insa daca spui ca nu va fi fortata in titluri noi, "sa scoti untul din ea," sunt convins ca rezista ca si un Gigabyte la acelasi pret. (desi cum spuneam, am vazut si auzit despre foarte putine mainboarduri Gigabyte stricate, fie ele scumpe sau ieftine. Ce am tot auzit, e ca placile MSI in special cele ieftine, nu rezista mult, urmand cele AsRock (tot cele din gama de jos), in functie de noroc ).

| Andrew2394787512 explică (pentru NLS):

Am cuparat-o de 3 saptamani si aparent nu am nici un stres. deocamdata am 4gb de ram dar peste cam o luna mai imi pun 4 cu frecventa de 2133. am ryzen 3 1200 care nu are un consum ridicat
de energie si un rx 550 de 2 gb. sa fiu sincer am totusi un joc care ii mai pretentios de cat cs go si lol, ma refer la fifa 18. imi recomanzi ca imi cumapr placa asta pe viitor:https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/prime-b350-plus/. daca o voi schimba o sa pot vace si oc daca vafi cazul dar cred ca daca ii voi mai pune 4gb de ram sistemului nu voi mai avea treaba avnd in vedere ca merge fifa 18 fara stres.

| NLS a răspuns (pentru Andrew2394787512):

Nu ai deocamdata nevoie de OC.
Jocurile folosesc 80-85% placa video, nu procesorul.
Schimband placa video obtii performanta in plus.
RAM-ul, daca nu joci altceva in afara de Fifa, nu trebuie marit inca. (Asteptand, se va mai ieftini, din ce am urmarit in ultimii ani, vara prin august e mai ieftin hardware-ul).
Daca placa merge bine, eu zic sa nu o schimbi. Asus e firma buna, dar nu e diferenta foarte mare intre cele 2, incat sa merite. Si nu gasesc nicaieri afisat numarul de faze. Nu am timp momentan sa caut in reviewuri. Daca gasesti, si e mai mare de 7, cu siguranta va fi maxim 8. Astfel incat in caz de OC, nu vei fi cu mult in avantaj.
Placa mea de baza are 11 spre exemplu.

| IIIshaneIII a răspuns:

Sunt bune placile Ass Rock si au pret bun fata de competitie, chiar iti recomand, daca nu iti recomand Gigabyte sunt foarte fiabile sau Asus, oricum placile gigabyte sunt unele dintre cele mai rezistente placi si aici ma refer la indoituri si alte chestii ca in rest cam orice placa e buna

| GabiC1337 a răspuns:

Recomand Gigabyte sau MSI