| Casualties a întrebat:

Salutare, am o intrebare si vreau sa raspunda doar cei cu experienta in PC. Nu din auzite.

Operating System: Windows 7 Ultimate 64-bit (6.1, Build 7600) (7600. win7_gdr.101026-1503)

Language: English (Regional Setting: English)

System Manufacturer: FUJITSU

System Model: ESPRIMO P2560

BIOS: Version 6.00 R1.02.3041.A1

Processor: Pentium(R) Dual-Core CPU E5800 @ 3. 20GHz (2 CPUs), ~3. 2GHz

Memory: 3072MB RAM

Available OS Memory: 2944MB RAM

Page File: 2795MB used, 3090MB available

Unele jocuri imi merg cu lag si pe low. Gen Saints Row. Vreau sa stiu ce nu e bun din ce am aratat mai sus, adica ce ar trebui sa schimb sa imi mearga unele jocuri mai bine.

10 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Nu ai specificat placa video, iar memoria ram este cam mica pentru a putea rula unele jocuri.Pe de alta parte, se stie ca windows seven x64bit,ca sa ruleze in conditii normale(numai sistemul de operare), are nevoie de cel putin 1, 5gb de ram, spre deosebire de seven x32 bit, care are nevioe de 1gb.in momentul cand pornesti un joc, care are nevoie de o cantitate mare de memorie, sa zicem 1 gb,automat, ca resursele scad. incearca sa adaugi macar un gb de ram, vezi cum merge si, ai grija si la placa video, daca este sub 512mb(ex:256)trebuie schimbata cu una mai buna care sa suporte macar direct x9.

| cila1995 a răspuns:

Posibil din cauza la placa video sau la windows incearca sa pui windows 7 maximala, ca sa-ti mearga jocurile mai bine poate mai ai nevoie de un ram mai puternik daca doresti jocuri noi atunci eti ceva mai mult de 3gb

| relian a răspuns:

Asa este nu te astepta ca un laptop sa iti ruleze jocuri mai stiu eu de care. Daca tu vezi ca un joc cere anumite caracteristici ale unui calculator cred ca aia se refera la un desktop acele cerinte ma refer sint pentru un dsktop nu pentru leptopuri.Si ca urmare daca ai un procesor dual core asta ar fi echivalentul la un desktop stiu si eu ce pentium 3 sa nu zic poate mai slab.Deci cam asa stau treburile daca copmapri un desktop cu un latop.Nu te a stepta daca ai un dual core la un laptop ca e tot una cu un dual core de desktop.Procesoarele sint de clase diferite numai cind spui laptop si desktop.Deci asa sint facute procesoarele.PT deskt si pentru laptop si pentru servere. Vorba cuiva daca vrei jocuri ia-ti un desk si ai rezolvat [problema.Sau sint si laptopuri care ruleaza orice joc dar sint scumpe si sincer arata ca si un desk as zice.Am vazut de curind un Alienware si am zis cei frate asta. Ditamai lap; topul ca mai degraba zici ca e desk.El arata asa ca un laptop dar e gros daca nu are mai mult de 10-15 cm in grosime.Dar joaca jocuri oricare ar fi ele.

| Seby90 a răspuns:

Din cate observ ai un laptop (ma insel?).
Nu ai mare lucru de facut, vinde-l fa-ti un pc pe piese.

| Casualties explică (pentru Seby90):

Am calculator.

| Seby90 a răspuns (pentru Casualties):

Atunci, ce pot sa zic, zici ca e pc. Mai adauga niste rami 8gb ddr3 (tot sunt ieftini, te ajuta uneori, dar nu mereu).

Ia-ti o placa video de cel putin 1gb si 128 bits, recomandabil ar fi cele de la nVIDIA, gtxurile cu 192 bits sau 256. Pentru ca intr-un final ea poate avea si 5gb daca are 64 bits... degeaba, o arunci la gunoi.

Si in timp, ar fi o idee sa iti schimbi si procesorul, un quad te-ar avantaja. Dar cam asta ar fi, momentan presupun ca mergi pe o placa video integrata care chiar te trage in urma.

In ordine, placa video, procesor, rami.

O seara buna.

| shannygelu a răspuns:

Este unitate nu laptop si placa video trebuie schimbata nu conteaza de cat o ai conteaza ca nu ti merg jocurile

| DinGri77 a răspuns:

Nu ai precizat placa video! Aia trebuie sa o schimbi cu ceva mai bun dar sa nu te astepti la super performante. O se mearga jocurile in medium cel mult, pentru ca procesorul e slabut rau.

| adych a răspuns:

Placa video detalii pls

| AntonioTony07 a răspuns:

Prietene. windowsul 7 este facut in special pentru laptopuri, nu pentru PC-uri, el merge foarte bine pe laptop, acolo sa iti pui jocuri, un windows recomandat pentru jocuri este XP, pe windows 7 nu merg toate jocurle. pot spune ca merg doar cateva.