| Sibiescu_Ionut_1993 a întrebat:

Salutare,am o "jucarie" mai batrana ca mama.
O statie JVC A-X1, un model foarte vechi dar se aude bestial, sau se auzea.
Intr-o seara a inceput sa miroasa a ars si am descoprit ca vine de la ea si am scos-o din priza.
Cand am ajuns acasa am observat ca nu mai porneste. Am lasat-o pentru ca aveam ceva important de facut si m-am apucat de ea acum.
Am verificat siguranta de 220v si nu e arsa dar ea nu primeste curent.Nici o miscare,moarta.
Indicatorul nu se aprinde,nimic,boxele sunt in regula, ps sunt de la o combina SA-AK18. Chiar nu stiu ce are! Help!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica daca e bine bagat in priza.
Daca da, du-l la un electronist sa-l depaneze.

| Sibiescu_Ionut_1993 explică (pentru Bula):

Este,poate fii transformatorul?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Pot fi multe.
Daca s-a ars o siguranta, atunci ai ceva piese scurtcircuitate. Poate fi transformator, dioda, tranzistor etc.

| Sibiescu_Ionut_1993 explică (pentru Bula):

Nu e arsa nici o siguranta, vreau sa incerc alt transformator.

| simpluone a răspuns:

Din păcate va trebui sa o duci la un centru de reparații electronice. Transformatoarele alea sunt speciale pentru fiecare amplificator, deci nu ai sa găsești decât ca piesa de schimb. Iar cat ai sa dai pe el iți iei un alt amplificator. De obicei transformatorul se arde din cauza altei defecțiuni, mai greu de detectat fără cunoștințe solide de electronica

Bula
| Bula a răspuns (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

De unde stii ca siguranta nu e arsa din aparat? Ai facut masuratori cu aparat de masura?
Daca ai aparat de masura si l-ai desfacut deja, atunci puteai masura si pane unde ajunge curentul.
Pentru depanare complexa mai trebuie sa stii si meserie!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut cum s-a ars brusc? Verifica cablul ei de alimentare poate este intrerupt si de acolo miroase a ars, sigurantele nu se ard asa usor alea sunt facute sa reziste la șocuri de curent fluctuatii, dar mai exact de unde venea miros de ars? Din priză sau din statie? Schimba i cablul de alimentare cu unul nou, sau poate doar stecherul s-a defectat. Inainte sa o duci la un specialist incearca asta, tai stecherul ei, si prelungesti firul cu alta bucata de fir cu stecher turnat.

| Sibiescu_Ionut_1993 explică:

Deci am vesti noi, am masurat transformatorul si merge fara nici un fel de problema, dar etajul final pare a fi problema, miroase a ars.