| MirceaHertz a întrebat:

Salutare. Am o placa de baza Intel D915PGN cu procesorul Intel Celeron 336 2. 80GHZ socket 775 LGA si vreau sa pun un procesor Intel Core 2 Duo E6550 2.33 Ghz socket 775 LGA am auzit ca ar conta doar socket-ul dar vreau sa imi spuneti daca se potrivesc si am DDR400 si mai am o placa video Ati 5450 1024MB DDR3 si ma intereseaza daca se potrivesc si iar am auzit ca ar conta doar daca am pci express si placa sa fie la fel, si da, am pci-express. Merg puse placa video si procesorul? Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Aici : http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/d915pgn/sb/CS-026948.htm ai list cu procesoarele suportate de placa ta de baza. Din pacate, nu sunporta nici un procesor din seria core 2 duo. Ai o placa de baza destul de limitata.
Placa video este compatibila totusi!

| MirceaHertz explică (pentru Jipa95):

Si daca as pune acel procesor ce s-ar putea intampla?