| IAmAndreas a întrebat:

Salutare! Am o problema cu căștile audio cu mufă jack. Ca sa înțelegeți, mi-am cumpărat un nou telefon, la care am încercat să conectez căștile, căști pe care le-am folosit un an de zile la telefonul vechi, fără nicio problemă. Când am conectat căștile la telefonul nou, la început se auzea doar casca stânga, dar, după ceva timp, nu se mai auzea nicio cască. Nu știu care ar fi problema, știu că telefonul nu are niciun defect în sensul ăsta, deoarece orice altă pereche de căști funcționează... O fi ceva de codificarea sunetului, de vreun driver al căștilor? Nu am nicio idee... Mulțumesc anticipat pentru implicare!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca studiezi mufele Jack vei vedea ca au parti metalice despartite de plastic adesea negru. https://bit.ly/3eIvpUq Asa ai sa vezi ca unele au o singura izolatie neagra, altele au doua si altele au 3 functie de producator. Deci unele sunt mono, altele stereo si stereo cu 4 contacte. Apoi mai sunt si pe grosimi. Nu stiu cum este in cazul tau dar poti sa le verifici pe telefonul vechi sa vezi daca mai functioneaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Căștile nu sunt compatibile cu telefonul de aceea nu merg. Probeaza aceste casti pe alte aparate de exemplu daca ai casetofon walkman acela are mufa de casti jack 3, 5mm si vezi daca merg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Căștile nu sunt compatibile cu mufa noului telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce răspuns obosit "Căștile nu sunt compatibile cu mufa noului telefon".

Fiind mufă jack, ar trebui sa funcționeze pe oricare dispozitiv cu mufa jack. Asta în cazul în care telefonul nu are mufă jack, iar tu conectezi căștile printr-un adaptor. Dar nici asa nu ar trebui sa facă probleme.

Iar ca răspuns la întrebarea...nu am idee care ar fi problema. Mai bine cumperi căști cu Bluetooth.

| IAmAndreas explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sfat!

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu are legătură cu niciun driver. Pur și simplu există posibilitatea ca tu să le fi bruscat sau atins cumva și astfel să le fi stricat. Castile cu fir sunt destul de sensibile în majoritatea cazurilor. Ia-ți cu bluetooth și nu vei avea niciun fel de probleme. Dacă funcționează la alt telefon și la cel nou nu, atunci se poate să fie și de la materialul din care este făcut acel "adăpost" pentru conectarea căștilor la mufa jack.

| IAmAndreas explică (pentru literallythesamebruh):

Nu, căștile funcționau pe orice telefon, dar după ce le-am conectat la noul telefon, acestea s-au defectat, și nu mai funcționează, decât casca dreaptă. Telefonul le detectează, le citește, dar sunetul nu poate fi redat prin ele...