| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am o problemă cu Facebook ul de ceva timp, cred că prietenii mei nu pot să mai vadă pozele pe care le adaug pe Facebook și chiar și cele de profil, acum un an primeam și 200 de like uri și aprecieri iar acum nu trec de 50, în ciuda faptului că am mulți prieteni în viața reală care înainte îmi apreciau fiecare poză, mai este cineva în ipostaza asta, să nu îi apară postările la noutăți?

Răspuns Câştigător
| Goddessss a răspuns:

Pai asta întreb si eu de mii de ani.
eu zic ca i doar Facebook ul de vina. sistemul lui ii de cacao.
gen câte postări nu am văzut de la prietenii mei, nici nu ai idee.
pe Instagram ii alfel
la 200 de următori aveam 170 de likeuri, si la Facebook la 1000 de prieteni 100-maxim 120, ca sa vezi diferența.
ii doar sistemul Facebook-ului.

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"acum un an primeam și 200 de like uri și aprecieri iar acum nu trec de 50"

e simplu (dar neplăcut) - devii neinteresant/ă

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ceva imi zice ca nu asta este problema.
Daca ai primit like-uri... inseamna ca cineva tot le vede.

Oricum, pentru a te asigura ca pozele pot fi vazute de persoanele dorite, asigura-te ca ai satarile specifice pentru fiecare poza.

Daca dai pe poza la "Editeaza audienta" sau atunci cand pui o poza, sub nume la "Selectează confidenţialitatea" sau "Cine poate vedea postarea ta?" ar trebui sa ai acolo "Public, prieteni, prietenii prietenilor" si asa mai departe. Alege ce crezi de cuviinta.

Dar poate acei "prieteni" nu vor sa mai aprecieze pozele, se mai intampla.

O zi frumoasa iti doresc! ^_^

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Postările apar, doar că oamenii se mai maturizează. happy
Se plictisesc să mai dea like oricărei postări. Likeurile nu te incălzesc și nici nu iti ridică statuie. Nu inseamnă că dacă ai 2000 de likeuri (sau vizualizari), înseamnă că imaginea e WOW! Sunt oameni care dau like, doar atunci când într-adevăr merită, când sunt impresionați de ceea ce văd, dar in general preferă să lasă un comentariiu plăcut.
Cei mai multi, iti dau like, fie din plictiseală, fie din interes, fie apar instant, datorită unor aplicatii create in acest scop, de a veni in ajutorul vânătorilor de likeuri.

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

"Likeurile nu te incălzesc și nici nu iti ridică statuie" - ehe, de-ai ști cum suferă unii dacă nu le au!

| floresdemayo a răspuns (pentru sierra1):

Treaba lor...

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

Așa e!

...cum stați cu carantina?

| Anaconda123 a răspuns (pentru sierra1):

Eu unul nu sufăr doar că mi se pare așa dubios

| sierra1 a răspuns (pentru Anaconda123):

Nu de tine era vorba aici ci de "unii" - adică alții decât cei de față

| sierra1 a răspuns (pentru Anaconda123):

Te contraazice faptul că ai dat câștig de cauză unui răspuns - fals de altfel - ce sustine ipoteza ta, greșită

| Anaconda123 a răspuns (pentru sierra1):

Am dat câștig de cauză pentru că dubiile astea le aveam și eu, de exemplu înainte nu îmi apărea tot felul de postări, anunțuri, distribuiri care nu au nici o legătură cu ce postează prietenii, acum mai nou mulți sunt adăugați în grupuri sau sunt deja în grupuri care postează sute de postări zilnic, cu astfel de postări chiar nu mai ai cum să vezi ce postează prietenii

| sierra1 a răspuns (pentru Anaconda123):

Ce zici de prezumția: neinteresant/ă

...nu poți să crezi așa ceva, este?

| floresdemayo a răspuns (pentru sierra1):

Ca pretutindeni.Cu mici diferențe, declarații și program redus.
În rest, unde-i masca, nu e masca... Unii poartă, alții ba. Cam așa stau lucrurile.

| floresdemayo a răspuns (pentru sierra1):

Ei na, a dat și el funda cui i-a ținut isonul.
Dacă i-ai fi spus că toti cei care nu-i observă postările, demne de a fi premiate de Sony World Photography, sunt niște idioți, ți-ar fi dat-o ție.winking

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

E limpede că e așa!

| sierra1 a răspuns (pentru floresdemayo):

Aș se formează tinerii pupincuriști!

| ancaval a răspuns:

Păi dacă ai în listă 5000 de prieteni, ce să mai vezi ce postează vecinul? Până vezi postarea lui, trec 5 zile.
Au ei mulți prieteni în listă și nu mai apucă să vadă ce postezi tu pentru sunt bombardați de postările celor 4999.
Ce prostie.

| Anaconda123 a răspuns (pentru ancaval):

Eu am doar 250 de prieteni, așa este, mulți dintre prietenii mei au peste 1000

| ancaval a răspuns (pentru Anaconda123):

No, și dacă postează fiecare? Mai are timp să-ți vadă ție postarea? Păi sunt persoane care postează întruna, tot felul de prostii, trebuie să caute mult și bine până te găsește.
Care e cea mai bună variantă? Să ai în listă doar: neamurile, prietenii apropiați și vecinii, maxim 400-500 de persoane. Suficient.