| MusykForLife a întrebat:

Salutare. Am o problema cu un laptop Dell inspiron 15 3521. Dupa ce am instalat windows-ul pe el, nu stiu cum sa fac sa-mi functioneze placa de retea wireless... Daca ma puteti ajuta, dau funda...

7 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Instaleaza driverul placii de retea wireless. Poti instala programul Driver Booster.

Ce face Driver Booster? Iti gaseste automat toate componentele ce au un driver si le si instaleaza daca ii dai tu sa instaleze. Iti spune si daca necesita update fiecare component.

Deci instaleaza Driver Booster si dai o scanare de componente, si pe urma instaleaza driverul placii de retea.

| halogen001 a răspuns:

Windows-ul nu are chiar toate driverele pentru toate componentele din calculator si deci ca sa mearga placa de retea wireless trebuie instalate driverele pentru acea placa (nu sunt in windows). Driverele pot fi gasite pe CD-ul laptopului, pe internet pe site-ul producatorului laptopului sau al placii de retea sau se pot folosi programe de cautare si instalare automata a driverelor cum e cel recomandat de RaresTPUro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Trebuie sa activezi placa wirelessNu are o tasta special pentru asta? O tasta F12 cred care are desenat ceva cu semnal. Prin apasare se activeaza placa wirelles.

| MusykForLife explică (pentru anonim_4396):

Are. F2, dar nu ajuta cu nimic. Nu imi arata Icoana de wireless langa ceas. Imi arata icoana de LAN.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MusykForLife):

Casa iti apara iconita langa ceas trebuie sa ai in usb un adaptor wireless.Acela primeste semnal de la mouse fara fir de exemplu. cauta drivere cum ti-a zis celalat user dar nu cred ca ajuta fara adaptor.
http://www.emag.ro/adaptoare_ethernet/c

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte mergea wirelles-ul fara acel adaptor de care zic eu?

| K0sti a răspuns (pentru MusykForLife):

Icoana de wireless iti apare numai in momentul cand ai driverele instalate si nu ai cablul de retea bagat in placa! Nu ati mai invatat asta?