| Acaikus a întrebat:

Am o problemă de vreo 2 zile. Am observat că mi se consumă bateria laptopului singură, adică îl închid și îl găsesc a 2-a zi pe gol. Menționez că îl scot din priză peste noapte și am un hard extern pe care-l țin în permanență, dar nu acționează când e închis. Ceva idei cum pot rezolva? Sau e compromisă bateria?

7 răspunsuri:
| Bilan_Robert_1978 a răspuns:

Ce windows ai, pentru ca eu am windows 10 si patesc la fel.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Posibil sa fie compromisa bateria, cum zici tu. Dar cand e deschis, alimentatorul e conectat la laptop?

| Acaikus explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Da, este. Și nu, nu cred în treaba cu "se strică bateria dacă o ții la încărcat" pentru că la o pană de curent se duce la naiba placa de bază dacă n-am bateria în el.

| Acaikus explică (pentru Bilan_Robert_1978):

Am Windows 7, nu are treabă ăsta. Nu-i ca la Windows 8 și 10, unde de fapt intră în hibernare, nu se oprește de tot. De aceea pățești la fel, dar la mine nu-i cazu având în vedere că am 7, ăsta e făcut mai bine.

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru Acaikus):

Dar scoate alimentatorul cand folosesti laptopul si vezi cu aproximatie cat te tine bateria. Daca nu te tine mult, inseamna ca e dusa bateria.

| mihai69 a răspuns:

Poate intră în sleep sau hibernare, nu se oprește de tot; ai verificat?
Dacă nu e așa, atunci înseamnă că ai bateria moartă de tot - schimb-o.
În plus, nu văd de ce ar fi musai să-l tot scoți și bagi în priză, dacă nu îl iei să lucrezi fără alimentare de la rețea. Acumulatoarele au un număr finit de cicluri încărcare / descărcare (și fiecare întrerupere a alimentării ceva mai lungă e văzută ca un ciclu întreg) - deci e o metodă sigură să bulești acumulatorul aiurea.

| Acaikus explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Am rezolvat, era de la HDD. Aparent acum consumă și când e închis nu înțeleg de ce. Mulțumesc!