| LaurentiuRohan a întrebat:

Salutare, am o problema legata de internet. Functioneaza internetul prin fir intr-un router wireless care nu apattine aceleiasi firme. Spre exemplu internetul meu prin fir ( fibra optica ) este de la akta, iar router-ul este de la Telekom, va functiona? Sau am nevoie de router de la Akta? As dori sa il configurez ca sa il fac sa mearga dar nu sunt sigur ca functiioneaza, Help!

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Depinde de internet nene, nu de provider!
Routerul il iei in functie de internet, nu de firma care iti livreaza netul! Daca semnalul e ADSL, iti trebuie router ADSL si asa mai departe!

| aalexei a răspuns:

Merge vorba de fibra, presupun GPON. Asa simplu, sa conectezi cablurile si alimentarea - nu va functiona deoarece fiecare ONT terminal de la client trebuie sa se inregistreze pe OLT. Inregistrarea se face dupa numarul de serie ONT. Trebuie un router de la Akta.
Nu inteleg cum Akta ti-a tras fibra in casa fara echipament. Asa nimeni nu face. Echipamentul necesar ti se da in arenda.

Daca ai nevoie de routerul de la telekom numai pentru ca are wifi, atunci se poate, il conigurezi ca acces point si il conectezi dupa ONT de la akta.