| GoguStrigoi a întrebat:

Am o problema legata de PC-l meu.
ma uitam la un video si brusc imi apare un mesaj cu Politia Romana ca vezi domne ca am incalcat nu stiu ce drepturi si ca daca nu platesc o amenda de 300 ron intru la inchisoare.
Ce sa fac? Am inteles ca este un virus tip Trojan worm.Ce sa fac ca sa-mi deblochez pc-ul?

Răspuns Câştigător
| s3my a răspuns:

Nu e cea mai rapida solutie*

recent am d-loadat de pe net si utilizat sub forma de cd bootabil : bitdefender rescue disk. exact pentru aceeasi problema, pe calculatorul unor rude [ ma rog, era chiar mai grav ca nu mai puteau utiliza windowsul deloc laughing ]. Perfect gratuit si legal.

o solutie mai rapida ar fi sa cauti chestii de genul " ransomware removal tools ", utilitare facute special pentru acest tip de virusi. Dar... succesul si siguranta folosiri acestor tipuri de programe e... discutabila, in functie de " sursa " de la care le iei.

2 răspunsuri:
| catalynx a răspuns:

Wow inseamna ca e chiar serioasa treaba cu virusul asta, a a zis si la stiri de el. Potrivit yoda.ro
Acest virus poate fi sters, cu ajutorul BitDifender LABS, care ofera un removal tools gratuit. Calculatorul, insa, trebuie folosit in varianta SAFE MODE Command Prompt, fiind blocat de virus.