| Xenoverse a întrebat:

am o problema! mi se porneste greu laptopul, trebuie sa astept de fiecare data 2 minute pana intra in windows, acum o saptamana s-a luat curentul in timp ce ma uitam la un serial pe laptop si de atunci porneste greu laptopul, dar inainte intra mai repede de un minut, ce trebuie sa fac ca sa remediez problema asta dau funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. - Intra in My Computer, da click dreapta pe partitia C: - Proprietati, acolo iti arata cat de mare este partitia si cat este ocupat din ea. Trebuie sa fie minim 20% liber!

2. - Tot in My Computer, da click dreapta pe partitia C: - Proprietati, cauta Verificare disc (Check disk) si porneste-l, cu reparare automata. Bifeaza toate verificarile, inclusiv de suprafata. Este posibil sa afiseze ca verificarea se va face la urmatoarea pornire. Dai Restart la sistem.

3. - Daca discul (partitia) C: este verificat/reparat, atubci dai defragmentare pentru C:.

Dupa fazele de sus parcurse, sistemul trebuie sa functioneze mai rapid.
In caz contrar scaneaza tot sistemul si cu un program antivirus.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune i un ssd si o sa se deschida in cateva secunde

| aCek1ng a răspuns:

Nu trebuia sa faca asa dupa o stingere rapida. Este posibil alta sa fie problema. Dai un scan cu antivirusul si vezi daca gaseste ceva. Daca nu merge asa eu zic sa reformatezi windows-ul.

| Bula a răspuns (pentru aCek1ng):

Cum se formateaza windows-ul?
:O

| aCek1ng a răspuns (pentru Bula):

Depinde de windows-ul pe care il are acum si daca vrea sa il schimbe sau doar sa ii dea reinstall. Are nevoie in primul rand de un CD pe care sa aiba windows-ul.

| Bula a răspuns (pentru aCek1ng):

Stii ce inseamna formatare?

Un disk se poate formata.
Windows-ul nicidecum.

| Tpuist a răspuns:

Ce legătură are că s-a oprit curentul că laptopul e pe baterie care se încarcă la curent nu stă tot timpul în priză că nu e desktop?

| Xenoverse explică (pentru Tpuist):

Da dar eu acasa o folosesc cu fara baterie ca sa dureze mult viata bateriei

| AliceNeye a răspuns:

Eu zic sa iti cumperi un SSD, se va aprinde foarte repede happy

| eusunt7 a răspuns:

Cumpara un SSD si laptopul se va misca mai repede!