| bozy86 a întrebat:

Salutare.Am o problema privind încărcarea a 8 acumulatori ni-mh de 1, 2v și 2400mAh legați în serie.Ar fi in regulă un încărcător de 12V și 2A?

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu.

| bozy86 explică (pentru mihai69):

Am aflat într-adevăr că "NU "este răspunsul corect, apare și pe ei că 480mAh(deci 20 %) Si am găsit un încărcător de 12v și 500mAh.Problema este că acel încărcător scoate 15, 5 in loc de 12 măsurat fara nici un consumator.Crezi că ar fi potrivit pentru acumulatorii mei?

| mihai69 a răspuns (pentru bozy86):

Problema este că acumulatorii se încarcă cu o sursă de curent constant. Ce ai tu acolo e o metodă bună de a face pocnitori.
Încerc să explic mai pe înțeles: orice acumulator are o rezistență internă. Ca să „bagi" curent în el, trebuie ca diferența de tensiune dintre el și sursă să fie egală cu curentul de încărcare de înmulțit cu acea rezistență. (legea lui Ohm - U = I x R)
Așadar, considerând valori tipice de cca 200 mAmp și 100 mOhm, ar trebui să aplici pe bornele lui 1, 2 + (0, 1 x 0, 2) = 1, 22 V; pe măsură ce acumulatorul se încarcă, pentru a menține constant curentul, se crește tensiunea sursei, până ajungi la 1, 44 V (tensiunea unei celule NiMH încărcată full), după care se oprește.
Dacă tu vrei să bagi (teoretic - pentru că porcăriile astea chinezești numite „alimentatoare" sunt niște redresoare chioare fără stabilizare) 12 V într-o baterie de 8 elemente de 1, 2 V și 100 mOhmi rez.int., rezultă că o să ai un curent de încărcare de I = [12 - (8 x 1, 2)] / (0, 1 x 8) = 2, 4 / 0, 8 = 3 A! Ia spune, o fi bine? Și nu uita: vorbim despre valori tipice, în realitate poți avea unele care să arunce scântei prin casă.
Cumpără un încărcător special pentru acumulatori dacă vrei să faci ceva bine!

| xerxes1 a răspuns:

Este ok alimentatorul.Curentul de incarcare trebuie sa fie mai mic de cateva ori decat capacitatea acumulatorului.
Ca sa fie incarcate complet in 3 ore ai nevoie de un curent de incarcare de 800mA.
Iar tensiunea de incarcare trebuie sa fie ceva mai mare decat cea a acumulatorilor inseriati.12V este chiar ok.

| bozy86 explică (pentru xerxes1):

Am găsit unul de 12v, 500mAh.Doar că în loc de 12 scoate 15, 5. Ce parare ai?

| xerxes1 a răspuns (pentru bozy86):

Acumulatorii ni mh sunt mai pretentiosi si au nevoie de un regulator electronic de incarcare.
Tu nu ai de unde sa stii ce curent vor cere in momentul in care ii conectezi decat daca masori.
Daca cer 1800ma in prima faza poti sa arunci alimentatorul de 500ma.
De aceea am spus ca e ok cel de 2a.
Poti sa pui si alimentator de 200A.acumulatorii isi vor trage curentul rezultat din raportul intre diferenta de tensiune si rezistenta lor interna.
La inceput pot sa absoarba 4 A iar aproape la final sa ajunga la 100mA.
Mai sigur ar fi sa folosesti un alimentator de 24V si sa inseriezi doua becuri auto de 12V
Curent cu cat mai mult cu atat mai bine. poti sa le limitezi la 4-5 A

| bozy86 explică (pentru xerxes1):

Citind mai multe topicuri mi-a lăsat impresia că nu sunt chiar atât de pretențioși (în afară de incarcarea și descărcarea completă) fata de li- ion/li -pol cărora le trebuie modul de încărcare și balansare după câte celule au, iar legat de încărcătorul special pentru acumulatorii Ni-mh pentru 8 celule am găsit pe net si scoate 9, 6-12v /300mAh și într-adevăr oferă protecție acumulatorlor. Oricum mulțumesc de răspunsuri cu toate că imi lasă impresia că părerile sunt împărțite.Eu până cumpăr încărcătorul special încă aștept sugestii

| bozy86 explică (pentru bozy86):

Deocamdată prima încărcare zic ca a mers bine cu cel de 12v/500mAh nu a sărit de 450 și i-am lăsat până la 1.4v per/ celulă.Sau încărcat toți 100%egal(au 11.2v). Încărcătorul sa încălzit puțin.Ramane de văzut după ce le voi face prima descărcare completă daca încărcarea va funcționa normal cu acel încărcător (cred eu fara protectie)...

| mihai69 a răspuns (pentru bozy86):

Dacă vrei să le reduci cam la jumate (sau mai mult) durata de viață, folsește-l tot pe ăla în continuare.

| bozy86 explică (pentru mihai69):

Sfaturile tale sunt utile unuia care are idee cu ce se mănâncă dar pentru ca eu nu cunosc atât de bine domeniul răspunsurile tale mă lasă parțial în ceata.Imi spui ca pote sa bubuie si formulele de calcul. Spune-mi un răspuns CLAR ce ar trebui sa scrie pe încărcătorul pe care trebuie sa îl achiziționez daca vrei să mă ajuți.

| xerxes1 a răspuns (pentru bozy86):

Nu ai luat in calcul gradul initial de incarcareal acumulatorilor. Probele trebuie facute si cu ei descarcati complet si atunci asteptam cu interes sa-ti bubuie pocnitoarea aia de alimentator si sa-ti de foc la casa.
Mihai stie ce spune si a incercat sa ajute.

| mihai69 a răspuns (pentru bozy86):

Trebuie să scrie că încarcă acumulatori NiCd și NiMH. Aia trebuie să scrie. Am mai spus odată.
Formulele și calculele le-am pus pentru ca să-ți explic de ce NU e OK să folosești un alimentator destinat altei aplicații.

| bozy86 explică (pentru mihai69):

Ok.Ms de ajutor