| asdfgj a întrebat:

Am o problema. Recent am achizitionat un PC cu o placa video Asus GTX 1060, dar problema este ca placa video are port DVI-D, iar monitorul are port VGA si nu pot sa gasesc un adaptor pe nicaieri. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Astept raspuns, dau funda.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Monitorul e mai vechi? Doar cele vechi au doar port VGA, cele mai noi au si cel putin un port DVI, din cate stiu eu.Deci, sigur are doar port VGA?
Daca nu gasesti vreun adaptor, e de inteles, ca degeaba ai placa video beton daca transmisia la display e VGA, e ca si cand ai avea Mercedes tras de Trabant happy. E ca si cum ai incerca sa bagi un surub de 10 intr-o piulita de 8. Cind nu e compatibil, nu e. Cred ca iti ramane sa iti schimbi monitorul, care sa aiba neaparat minim mufa DVI-D. Daca are si HDMI, e perfect, insa acelea costa mai mult.

| asdfgj explică (pentru cristi202):

Da, este mai vechi monitorul. Multumesc oricum, dar am rezolvat cu un adaptor HDMI-VGA.

| CPAElites a răspuns:

Iti trebuie un convertor HDMI-VGA!

| eduardocarabinierul a răspuns:

Si eu am avut o problema de genu, fa poze la mufe si la tot ce crezi ca e nevoie si du-te la mediagalaxy cu ele, baietii de acolo o sa stie ce adaptor iti trebuie