| NastaseAlexandru17 a întrebat:

Salutare, am o problema recent mi-am facut un pc din componete, iar cand am apas pe butonul de pornire ventilatoare se invart pentru 2 secunde ca un scurt, apoi isi da restart in continu, iar daca scot cablul de internet porneste, care e problema?

2 răspunsuri:
| Strepix a răspuns:

Ciudata treaba, nu vad sensul cablului LAN... Deschide capacul unitatii, si vezi ca ai intr-un colt o mufa care se conecteaza in 3 pini (poate ai mai multe), scoate-o si pune-o invers.

Bula
| Bula a răspuns:

Undeva ai o atingere la masa calculatorului, un scurtcircuit si protectia decupleaza sursa.
Trebuie delimitat locul cu problema, cu cablul de net bagat:
1. Scoate toate cablurile de alimentare, mai putin din placa de baza.
2. Pune saibe izolatoare sub placa de baza, la fiecare surub, verifica sa nu se atinga suruburile de prindere de circuitele electronice la placa de baza.
Daca problema nu se rezolva nici cand placa de baza este singura, atunci foloseste o placa suplimentara de retea (PCI sau PCIe).