| andi456 a întrebat:

Salutare am o provocare pentru voi.Cum vi s ar parea ideea perfectionarii limbajului pseudocod? Limbajul pseudocod stim cu totii ca te ajuta sa inveti mult mai bine algoritmica,problema e ca nu este folosit decat pentru algoritmii elementari, ca de la tablouri in colo pauza.Nu ar fi mai bine sa se completeze limbajul pseudocod astfel incat sa acopere toate paradigmele de programare? ceva de gen c++ cu PP SI OOP tradus in romana.Voi ce parere aveti? p.s.doar o dezbatere

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce ar ajuta? Poti sa scrii orice algoritm vrei tu in pseudocod acum

| andi456 explică (pentru suntserios):

Pai stiu ca pot dar sti cum imi pare mai ca lumea sa ti se prezinte vectorul mai pe romaneste, sau un polimorfism tot asa.Zic ca asta i ar ajuta mai mult pe cei initiati sa inteleaga mai.bine

| suntserios a răspuns (pentru andi456):

Mi se pare o mare greseala sa inveti programare in limba romana

| flixbuster a răspuns:

Primo: vrei programare, inveti engleza. Efortul de a crea un limbaj cu cuvinte cheie in romana ar fi inutil pentru ca fara engleza nu ai putea programa apoi in nici un alt limbaj "adevarat" (toate avand cuvintele cheie in engleza). Aplicabilitatea practica/finala a unui astfel de limbaj nu prea ar exista.

Secundo: limbajul pe care ti-l imaginezi tu exista si se numeste Pascal (dar are toate cuvintele cheie in engleza).

Terto: nu te impiedica nimeni sa folosesti nume in romana pentru variabile, metode, clase, fisiere.

Fine: faptul ca iti pui astfel de probleme este laudabil si arata ca esti o persoana inteligenta. Nu te supara (sau nu te descuraja) daca nu toate ideile sunt bune.