| andreea228 a întrebat:

Salutare!
Am router wireless Netis [ fara CD de instalare ] si nu reusesc sa il fac sa mearga... emite semnal dar nu si internet, stie cineva ce sa ii fac?

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Faci o conexiune LAN intre router si calculator (conexiune prin cablu) apoi ->
1. Deschide browserul si in address bar scrie adresa IP a routerului http://192.168.1.1 sau http://192.168.1.2.
2. Te autentifici cu username si password (le gasesti in manual, asta daca nu cumva ai schimbat parola de acces la router).
3. In meniul routerului intra in pagina Wireless si apoi in sectiunea Wireless Security.
4. Trebuie sa gasesti un meniu cu WEP/WPA/WPA2/etc Iti recomand sa alegi WEP pe 64 sau 128biti (recomandat)
5. Introduci cheia (pe care o notezi pentru ca o vei folosi la conectarea pe computer/laptop)
Apoi deschizi pc-ul/laptopul, scanezi retelele wireless, selectezi reteaua ta, click pe -> Connect. Iti va solicita sa introduci cheia notata anterior. Video aici http://youtu.be/JKYVmqh9QpQ
Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Daca emite semnal, cred ca e configurat din fabrica numai ca nu a activat wirelessul din control panel.Imediat trebuia sa gaseasca wirellesul si la conectare sa ii ceara parola scrisa pe dosul wirellesului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru neluL):

Sigur i-ai bagat cablul in dos sau eventual sim-ul de internet?
S-a aprins beculetul de la wirelles?
Mergi in control panel-network an share center si activezi de acolo wirellesul.

| Ana_Iulii_1999 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca a ta, dar mie nu mi se deschide adresa ip a routerului. oare de ce? Fundita :*