| Ioan489 a întrebat:

Am scos cooler-ul de pe procesor si am schimbat pasta termoconductoare, l-am introdus inapoi fara nici o problema. Insa imediat in momentul pornirii unitatii incepe sa bipaie incontinuu, bipaituri scurte unul dupa altul si pe monitor scrie ceva de genul "power will shut down in 10 sec to save energy". Ce sa aiba? S-o fi dus procesorul? Sa fie de la alta piesa?

Răspuns Câştigător
| Kreisegger a răspuns:

Salutare

Uneori bipaiturile vin de la memoriile ram(90%) incearca sa scotii memorile ram si sa le pui inapoi cu grija, posibil sa le fii miscat sau pur si simplu eroare de sistem nesemnificativa, acele bipaituri din cutia centrala apar doar atunci cand ceva ce are legatura cu memoriile ram sau procesorul nu este cum trebuie

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Beep-urile sunt cod de eroare, care indica problema sesizata in timpul auto-testarii la pornirea placii de baza.
Cauzele cele mai dese sunt:
- problema la memoriile RAM (sau lipsa lor)
- problema la placa video (sau lipsa lui) sau monitor neconectat
- problema la montarea procesorului (nu fac perfect contact toti pin-ii (cel mai plauzibil in cazul tau)
- neconectarea unuia din cablurile de alimentare

Codurile BEEP sunt asemanatoare codului Morse (scurte si lungi, combinate).
Le poti identifica dupa descrierile de pe aceste pagini:
http://studioextensa.wordpress.com/2013/10/18/semnificatie-beep-uri-bios
si
https://www.mygarage.ro/......-bios.html

| Bizon95 a răspuns:

Ti-am raspuns la
https://www.tpu.ro/......-necesita/
nu vrei sa crezi si speri intr-o minune... ei bine, asta se gaseste la biserica, nu aici :D

aici gasesti trimitere la service, si o mica adaugare:
80-90% ca e sursa, daca zici ca ai pus radiatorul bine si cu pasta

| Ioan489 explică (pentru Bizon95):

Ce minune daca este o problema tehnica? Oricum am reusit sa o rezolv pana la urma. Nu este procesorul si nici sursa, ci de fapt erau rami

| Bizon95 a răspuns (pentru Ioan489):

Lul mie big grin
deh mama, una e sa vorbesc pe net, alta e sa fiu cu botul in carcasa
evaluarea in service-ul "standard" e sa scoti TOT, TOT si apoi sa vezi daca mai beep-aie, si apoi sa le pui inapoi pe rand si sa vezi cand reincepe sa beep-ie si deci sa fie clar care componenta e devina

ma bucur ca ti-ai rezolvat problemawinking

| Tudy000 a răspuns:

Ti-as recomanda 4 chestii
1.cauta pe google beep codes si vei gasi o lista cu toate tipurile de bipuri si poate il gasesti si pe al tau si vezi ce inseamna
2.da jos tot ce poti de pe placa de baza si vezi sa nu fi rupt/indoit vreun pin, condensator, orice ce nu arata ok.
3.cumva ar trebui sa verifici sursa ajutandu-te cu un prieten care are multimetru.
4.incearca sa il pornesti cu cate o placuta de rami pe rand in functie de cate ai, de obicei si ramii bipaie da nu-s bagati bine in socket sau sunt arsi si mai verifica ceva, plimbate prin toate setarile din bios si vezi sa nu ai activat sunet cand e scos capacul lateral la carcasa sau cand nu e bine pus.
Daca nimic din astea nu te ajuta, service man nu ai ce face...