| MrSnow a întrebat:

Salutare.
Am și eu o curiozitare.
Vreau să îmi cumpăr un aparat foto.
Cum îmi dau seama ce să cumpăr dacă nu cunosc nimic despre fotografie? Nu e pur și simplu îți cumperi primul aparat pentru că ți se pare fain sau ai auzit de la cineva că e bun.
M-am săturat de telefonul amărât să nu facă poze mai clare sau cu luminozitate mai bună.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Sunt multe modele "bune" http://bit.ly/2NWAaPy. Recomand daca esti incepator sa iti iei orice model de la 4000D in sus, sau chiar D3500, ceva cu obiectiv daca ai nevoie. Conteaza ce fel de poze vrei tu sa faci; daca il iei pentru uz personal, si "cel mai ieftin" te-ajuta mult.

| MrSnow explică (pentru CM7YRE):

Ideea e pentru hobby mai mult
Am momente când văd cadre din orice și trebuie parcă să capturez acel moment, natură de obicei

| XYZ02 a răspuns:

Fereste-te de aparate foto bridge si esti in regula.
Uita-te dupa Micro4/3 sau APS-C
Micro 4/3 Olympus si Panasonic
APS-C Canon,Nikon, Pentax, Sony si Fuji(Fuji nu cred ca ti-ar placea)
Acum nu stiu care este bugetul tau, dar personal m-as indrepta spre Sony A5100, A6000, A6300, A6500, A6400.

| MrSnow explică (pentru XYZ02):

Buget 500 euro