| Cioca_Adrian_2001 a întrebat:

am si eu o intrebare : aceste piese de PC sunt compatibile?

placa video: Placa video ASUS GeForce® GTX 1060 STRIX, 6GB GDDR5, 192-bit

procesortonguerocesor Intel Core™ i7-7700K, 4.20Ghz, Kaby Lake, 8MB, Socket 1151, BOX

placa de bazatonguelaca de baza ASRock B250 Pro4, Socket 1151

memorie:Memorie Corsair Vengeance LPX 8GB DIMM, DDR4, 2400 MHz, CL 16, 1.2V, Red

HDD : WD Blue 1TB, 7200rpm, 64MB cache, SATA III

sursa: Sursa nJoy Legion 600, 600W, semi-modulara, 80 Plus Silver, Active PF

carcasa : Carcasa Segotep Inaza Vengeance, Mid Tower, fara sursa, Black/Red

daca ceva nu e compatibil, sau exista ceva mai bun in pretul asta, nu ezitati sa scrieti in comentarii, prefer Intel si nVIDIA in toate cazurile, fara amd. multumesc anticipat pentru raspunsurile date!

10 răspunsuri:
| Fly2Sky a răspuns:

Da,componentele sunt compatibile si reprezinta gusturi forte bune mai ales in gaming, acolo unde vei rula orice nume aparut si care urmeaza sa apara. Bafta!

| Superior a răspuns:

In loc de i7 7700K/7700 ar trebui sa iei i7 8700 care este mult mai bun, avand 6 nuclee si 12 threaduri spre deosebire de i7 7700 care are 4 nuclee si 8 threaduri.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3097190/
Daca intentionezi sa iesi mai ieftin dar aceleasi aprox. aceleasi performante ai varianta cu i5 https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3097194/ pe care eu personal m-as duce, diferentele dintr i5 si i7 nefiind vizibile in gaming, doar pe partea de editare video. Totusi chiar si asa, si acel i5 se descurca extraordinar in editare video. Varianta pe care as merge este https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3097206/ chiar daca este AMD. AMD-urile sunt foarte bune, nu stiu de ce unii se feresc de AMD si cred ca Intel sunt cine stie ce. Toata viata am avut AMD-uri si ma declar multumit.

| Cioca_Adrian_2001 explică (pentru Superior):

Stiu, dar nu va fi compatibil cu placa de baza, care nu suporta gen. 8 de procesoare de la Intel.

| IIIshaneIII a răspuns:

Toate piesele sunt compatibile, ai facut o alegere buna dar la procesor cumpara i7 7700 fara k pentru ca dai bani in plus degeaba, placa de baza nu permite overclock

| Cioca_Adrian_2001 explică (pentru IIIshaneIII):

Salut! deocamdata i7 7700k este mai ieftin ca 7700 normal pe eMAG rolling on the floor)) depinde cand iau PC-ul

| RM94 a răspuns:

Da sunt bune, dar la memoria RAM ti-as sugera sa cumperi doua a cate 4 GB ca sa mearga in dual channel, o sa mearga mai repede decat una singura de 8 GB

| Cioca_Adrian_2001 explică (pentru RM94):

Asta am vazut si eu mai tarziu, la niste review-uri, asa voi face merita 100-200 lei in plus.

| RichardSenpai a răspuns:

Salut, pentru OC ti-as sugera o sursa mai puternica. An nou fericit!

| Cioca_Adrian_2001 explică (pentru RichardSenpai):

Nu voi face overclock, dar i7 7700k este mai ieftin la momentul asta, de aia l-am ales pe el happy

| Superior a răspuns (pentru Cioca_Adrian_2001):

N-are rost sa dai banii pe i7 7700K, o sa-ti dai pumni in fata mai tarziu, cumperi ceva invechit si de generatie veche in loc sa cumperi ceva de generatie noua... de asemenea eu ti-am facut niste wishlisturi, unde am adaugat o placa de baza compatibila si capabila, este scoasa din discutia placa aleasa de tine care de al minteri e oribila si limiteaza i7 7700K de la potential maxim.