| Ciobanu_Ovidiu_1991 a întrebat:

Am un Laptop MacBook Air ce foloseste Mac Os (nu stiu exact ce versiune ca nu stiu cum sa verific asta Dar cred ca e Sierra). Dar intrebarea mea este : Are acest sistem de operare de la Mac o licenta pe care va trebui sa o salvez in caz ca vreau sa mai reinstalez mai tarziu Mac-ul? Pt ca momentan doresc sa imi bag windows pe el ca m-am obisnuit cu el si mi se pare mult mai comod si mai simplu

3 răspunsuri:

De ce vrei sa instalezi Windows pe mac? Mac OS Sierra este foarte bun. Daca vrei poti sa instalezi Windows prin BootCamp si o sa ai dual-boot cu Windows si Mac. Ca sa instalezi din nou mac nu ai nevoie de licenta deoarcece trebuie sa-l cumperi inainte apoi faci ce vrei tu cu el. Daca nu vrei sa-l cumperi il poti descarca gratuit cautand pe Google Mac OS Sierra DMG. Poti sa intri pe macdrug.com. Acolo gasesti orice Mac OS. Inca ceva: Mac-ul este mult mai simplu de folosit decat Windows-ul, acum fiecare cu parerea lui.

| Ciobanu_Ovidiu_1991 explică (pentru AppleFanBoy):

Vroiam Windows că aveam nevoie de niste programe care doar pe Windows le găseam free gen editor de filmulețe, plus că nici nu îmi dădea voie sa copii chestii din calculator pe stick-uri ceea ce mă enerva. Vroiam să știu cum îmi păstrez licența la Mac Os Sierra? Am instalat până la urmă prin BootCamp dar nu știam că asta înseamnă dual boot. Cum bootez spre Mac? Că acum mi se deschide mereu direct spre Windows

Apesi tasta Alt cand pornesti mac-ul si alegi Macintosh HD, partitia cu mac.