| Gibik a întrebat:

Am si eu o problema cu un laptop [Gateway NV53], daca ati putea sa ma ajutati
cu ceva informatii. Deci, mi-am desfacut laptop-ul pentru al curata deoarece
temperatura procesorului ajungea si la 95 de grade, l-am desfacut, l-am curatat,
l-am pornit iar a doua zi am intrat intr-un joc iar dupa 5 minute s-a restartat
singur, acelasi lucru se intampla de fiecare data cand intru in joc. Ce credeti ca s-a intamplat?

7 răspunsuri:
| Andrei117 a răspuns:

Laptopul se restarteaza de obicei deoarece temperatura procesorului atinge limita setata din bios. Poate ca atunci cand l-ai curatat, probabil s-a intamplat ceva cu coolerul procesorului ca altceva nu as crede.

| Gibik explică (pentru Andrei117):

Am intrat in bios dar nu am gasit unde sa setez temperatura. m inteles de la un prieten ca avea ceva intre cooler si procesorul grafic, un termopad dar eu nu-mi amintesc sa fi avut ceva acolo. O zi l-am utilizat fara nimic intre cooler si procesorul grafic iar a doua zi i-am pus pasta termoconductoare si la fel face, se restarteaza dupa cateva minute de joc.

| jeek0 a răspuns:

Ai pus pasta termoconductoare la procesor? sau ai indepartat un fel de guma dintre procesor si cooler?

| Gibik explică (pentru jeek0):

Nu am pus pasta termoconductoare la procesor si nici nu am indepartat nimic dintre procesor si cooler. Am inteles de la un prieten ca avea ceva intre cooler si procesorul grafic, un termopad dar eu nu-mi amintesc sa fi avut ceva acolo. O zi l-am utilizat fara nimic intre cooler si procesorul grafic iar a doua zi i-am pus pasta termoconductoare si la fel face, se restarteaza dupa cateva minute de joc.

| jeek0 a răspuns (pentru Gibik):

Am patit la un laptop ceva de genul. s-ar putea sa ai nevoie de pad termal. nu stiu daca e suficienta pasta indiferent cat ag are. nu vreau sa iti dau un raspuns eronat dar mie din aceasta cauza nici nu imi pornea.

| Gibik explică (pentru jeek0):

Si cum ai rezolvat acel laptop pana la urma?

| jeek0 a răspuns (pentru Gibik):

Nu am avut de unde sa iau ce imi trebuia.l-am dus la o firma. nu a costat mult. dar e doar o banuiala ca ar putea fi asta.