| cipri11 a întrebat:

Salutare, am și eu o problemă la un laptop mai vechi. Când îl pornesc îmi apare "reboot and select proper boot device". La boot priority primul era HDD-ul, am încercat să instalez Windows-ul de pe un stick USB dar nu a funcționat. Ce aș putea face?

Răspuns Câştigător
| ion1731 a răspuns:

Ai nevoie de un stick pentru toate necesitatile... care sa contina o versiune PE de windows cu programe ca Victoria si/sau hdd regenerator - asta in caz cand mai e sansa de restabilire a hdd, daca hdd e in ordine, adunci pur si simplu nu ai facut sectorul de boot al windows-ului, altfel spus formateaza partitia de 100/350mb sau chiar sterge-o cand instalezi windows.Procedezi in felul urmator cand instalezi data viitoare windows ca sa fie mai simplu: stergi toate partitiile care nu le cunosti inclusiv cea de sistem, in afara de partitia in care ai date personale, si cand creezi partitia noua se va forma windows boot manager, care la tine cred ca lipseste.

| cipri11 explică (pentru ion1731):

Când pun să se booteze de pe stickul USB, pe care l-am testat pe 2 calculatore și un laptop și funcționa, îmi apărea aceiași eroare.

| flixbuster a răspuns (pentru cipri11):

Spune exact modelul de laptop si iti cresti sansele sa ti se spuna pe ce tasta sa apesi la boot astfel incat sa poti porni de pe stick USB.

| cipri11 explică (pentru flixbuster):

Toshiba Satellite. Dar am selectat să se boteze de pe stickul USB și nu îmi apărea nimic.

| cipri11 explică (pentru flixbuster):

Toshiba Satellite. Dar am selectat din Boot Menu să se booteze de pe stick dar nu îmi apărea nimic.

| flixbuster a răspuns (pentru cipri11):

Ai zis familia, pana la model mai ai putin. Vezi aici : http://support.toshiba.com/sscontent?contentId=4007069

8 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Incearca "C:\Program Files (x86)\PowerISO\PowerISO.exe"si fal pe un dvd poate merge

| Krax256 a răspuns:

Tie biosul iti vede hdd-ul? Nu conteaza ce era setat automat la boot priority.
Daca il vede atunci sunt mai multe probleme care pot duce la asta.
1. Sectorul de boot al hdd este defect - poti sa arunci hdd
2. Cablul de date (IDE sau SATA ce ai tu) trebuie schimbat
3. Daca tot nu ai reusit sa instalezi windowsul este clar ca nu are de unde boota si de aceea iti cere ceva de pe care sa ruleze sistem de operare.