| Cozmin97 a întrebat:

Salutare, am si eu un Asus 550jk-115d si doresc sa ii fac upgrade la ram, am dat comanda de un corsair 4gb 1600mhz cl9 1.5v. Merge sa pun placuta asta pe el sau trebuie voltaj mai mic

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Verifica cu mai multe programe daca chiar ai DDR3L instalat.
Speccy,
HWinfo64
CPU-Z
si un trial de AIDA64.

Si pentru siguranta poate gasesti specificatiile modelului tau pe site-ul producatorului, (nu in alte locuri).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Sau mai sigur, vezi la cati V lucreaza placuta instalata in laptop, in aceleasi programe.
Uita-te in CPU-Z in tabul SPD, in partea de jos.

In Speccy accesezi tabul RAM, si deschizi linkul Slot1, undeva in partea de jos. Apare un tabel, in care in partea dreapta vezi voltajul.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Vezi cat suporta laptopul si dupa daca merge poti sai mai pui inca 4gb

| Cozmin97 explică (pentru BostanDaniel1974):

Stiu cat pot sa mai pun pe el da nu stiu daca pot pune o placuta cu voltajul de 1.5, ca pe pe unele site-uri scrie ca e ddr3l dar in programele de analizat componentele imi zice ca e ddr3