| Respectable a întrebat:

Salutare.
Am si eu un calculator mai smecher. De cateva zile mi se tot ingheata, sau chiar inainte scoate si un zgomot ciudat. Pentru ca nu am buton de restart, apas pe butonul de pornire mai lung, ca sa mi se opreasca. Ok, mi se opreste, totul e bine si roz, dar cand vreau sa pornesc, monitorul ramane negru. Ventilatoarele merc, calculatorul porneste, dar monitorul nu reactioneaza, parca nici nu am pornit calculatorul. ajutati-ma si pe mine va rog, ca deja ma enerveaza de tot. Ieri din jumat in jumat de ora mi se tot prea asa calculatorul, si trebua sa astept inca 20 de minute pina isi da seama si monitorul ca ar trepui sa porneaca si el.
P.S. Scuzati-ma pentru dezacorduri. big grin

2 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Aveam problema asta la pc vechi. Era arsa placa de baza partial, facea ceva scurturi. Nu zic 100% si tu ai aceeasi problema. Incearca sa cureti ramii cu spirt si sa ii reintroduci in sloturile celelalte. Daca acuma sunt la 1 si 2 pune-i la 3 si 4 slots. Daca nu tine figura cu ramii vezi cablu la monitor vga e bagat bine in pc. Daca nici asta schimba placa de baza. Mai bine consulta un reparator.

| MihaiG9192 a răspuns:

Nu. Cand opresti calculatorul instant din butonul de power...el nu apuca sa isi salveze ultimele date. Incearca sa il deconectezi de la curent maxim 30 de secunde, iar apoi incearca din nou! (Il scoti din priza cu tot cu monitor...tot.). Iar eu iti recomand sa nu mai faci asa ceva! Posibil la un moment dat sa iti apara "Corrupt data" si apoi sa ai probleme la windows.