| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Am un laptop Dell Inspiron 1300, stiu extrem de vechi, are un Intel celeron M 1, 60 Ghz, 1gb ram ( aici va rog sa ma ajutati, in CPU-Z scrie 99, 8 mhz, asta inseamna 200 mhz? intreb deoarece nu am mai intalnit frecvente mai mici de 533 mhz, eu folosesc pc, nu le am cu laptopurile)
Placa de baza se numeste : Dell 0gd366; As dori sa ii fac un mic upgrade sa il pot folosii pentru: browsing, muzica... Daca imi puteti spune ce ii pot face, care e cel mai ok procesor pe care il pot pune, un pentium dual core are fi ideal, insa am auzit ca unele laptopuri au placa de baza cu tot cu procesor si acesta nu poate fi schimbat.
Nu am lucrat cu laptopuri niciodata, nu am cunostinte deloc.
Multumesc Anticipat tongue

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptop-ul tau functioneaza cu memorii DDR2 si are 2 slot-uri de memorie.
Astfel, poti introduce 2 bucati de memorie identice de 2 Gb, in total 4 Gb.

Daca ai minim 2Gb (recomandat 3-4Gb) memorie RAM, poti instala Linux Mint pe laptop, va functiona bunicel pentru ceea ce doresti tu (redare media, browsing). In plus, se instaleaza din oficiu si un Office performant si programe de multimedia (muzica, filme, poze), toate cu licenta libera, gratuita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Daca-i baga Mint trebuie sa aleaga desktopul XFCE sau LXDE.
KDE si Gnome merg greu pe low-endul meu 2015, nici nu cred ca porneste pe ce are el.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu Celeron de 1600MHz si 2Gb RAM merge deja acceptabil Mint Cinamon 19 cu 32biti, iar cu 3-4Gb merge chiar bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

El are 1GB si nu se stie daca gaseste DDR2.
Mai bine sa mearga pe ce consuma cel mai putin: XFCE
De asemenea, poate sa instaleze Arc dark ca tema si paper icon theme. Arata fain.

| Stefan123x explică (pentru Bula):

Ok, apreciez toate raspunsurile maandurora pana cum, insa nu m-ati lamurit ce frecventa are memoria ram, dupa mine e 200 mhz, dar nu am mai auzit de o frecventa atat de mica.
Cat despre filme... duce celeronul 720p?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Memorii DDR2 poate gasi inca relativ usor, din dezmembrari.
Schimbarea procesorului in nici un caz nu se poate (mai ales la un dual core), dar un procesor ar costa chiar mai mult decat 2-4Gb memorii RAM.

| Stefan123x explică (pentru Bula):

Ok, insa tot nu m-am prins cum sta treaba cu frecventa aia :/

| Bula a răspuns (pentru Stefan123x):

Memoriile DDR2 sunt de peste 500MHz.
Cred ca FSB de baza poate fi ceea de 100MHz, care se multiplica atat pentru CPU, cat si pentru RAM si restul componentelor.

| Stefan123x explică (pentru Bula):

Deci e ok sa cumpar memorii cu 500MHz, nu cred ca are rost sa ma duc mai sus de 6-800?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune Manjaro XFCE pe el.
Consuma doar 300MB in idle, iar tu ai 1GB. Cu restul se descurca.
Nu poti sa-i schimbi procesorul.

| Stefan123x explică (pentru anonim_4396):

Nici ram nu ii mai pot pune, daca nu ma insel poate tine maxim 2 gb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stefan123x):

Daca gasesti de frecventa aia ii poti pune.
Dar poti baga linuxul ala, ai zis ca vrei doar muzica si browsing.
Sau Windows XP (dar e problema ca trebuie drivere gasite)