| ๔єภเร1923๔єภเร a întrebat:

Am un laptop Dell Inspiron de vreo 2 ani si in ultima vreme imi tot creeaza probleme. Primele probleme au aparut aproximativ acum 1 an, atunci cand laptopul nu se mai incarca, deoarece slotul de pe marginea laptopului unde trebuia bagat incarcatorul se rupsese, de precizat, de 3 ori am avut aceeasi problema. Acum vreo luna a aparut alta problema... se pare ca a facut condens si s-a stricat placa de baza + procesorul si a trebuit sa le inlocuiesc pe amandoua si cum nu era de ajuns o alta problema isi face aparitia! Aici si intrebarea mea: De ce mi se stinge laptopul brusc? Nu conteaza ca e la incarcat sau nu, cand ii vine lui, se stinge. Tin sa precizez ca mereu am pornit coolerul extern.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Temperatura ridicata cel mai probabil.
faptul ca ai un cooler extern nu inseamna ca temperatura interna nu poate creste.
de asemenea pot fi si alte motive, insa eu as descarta in primul rand un eventual ventilator defect, sau obturat cu scame, etc, si eventuala lipsa sau surplus de pasta termica. daca toate astea sunt in regula poti sa incepi sa te gandesti la defectiunea unui component, etc.

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru gelu1970):

Laptopul l-am curatat de praf acum 1 luna si jumatate, iar laptopul tocmai ce a iesit din service astazi. happy Placa de baza si procesor noi.

| gelu1970 a răspuns (pentru ๔єภเร1923๔єภเร):

Astazi? pai maine ia laptopul si il duci la cei ce ti-au pus placa si procesor. nu stiu de ce, presimt ca ceva din ceea ce ti-au pus nu e compatibil cu restul sistemului. in fine, poate ma insel. dar ei trebuie sa remedieze aceasta problema mai ales ca azi l-ai luat din service.